Dinamo remizeaza cu Athletic Bilbao in Europa League dupa un gol superb al lui Rivaldinho

Joi, 27 Iulie 2017, ora 22:18
19438 citiri

Dinamo pastreaza sperante pentru calificarea in play-off-ul grupelor Europa League dupa remiza cu formatia basca Athletic Bilbao, scor 1-1, de pe National Arena.

La prima prezenta intr-o cupa europeana dupa o pauza de cinci ani, Dinamo a avut un start foarte slab, in care a fost lipsita de agresivitate si curaj. Si-a revenit insa in partea secunda, cand a jucat uneori incantator.

In primele minute, formatia lui Contra s-a multumit doar sa se aseze pe doua linii si a trecut rareori de centrul terenului, fiind foarte apatica.

In aceste conditii, deschiderea scorului din minutul 21 nu a fost deloc o surpriza. Laporte a punctat pentru Bilbao cu o lovitura de cap din fata portii, dupa o faza fixa.

Dinamo si-a gasit cu greu curajul dupa primirea golului si a fost nevoie de o schimbare ofensiva gandita de Cosmin Contra la pauza pentru ca echipa din Stefan cel Mare sa prinda viata.

Contra l-a introdus pe teren pe Rivaldinho in locul inchizatorului Busuladzici, iar brazilianul avea sa egaleze in minutul 54 cu o executie de zile mari din afara careului - un sut ce avea sa-l ridice in picioare pe legendarul Rivaldo, prezent in tribune.

Dinamo a incercat sa dea lovitura pe final de meci, dar scorul a ramas 1-1, in timp ce cei de la Bilbao erau multmiti intrucat calificarea se va juca pe terenul lor.

Mansa retur este programata joia viitoare, de la ora 21:45, si va fi transmisa in direct de Ziare.com.

DINAMO - BILBAO 1-1

90+3 - Final de meci!

90+2 - Nedelcearu vede cartonas galben.

90 - 3 minute suplimentare

90 - Schimbare Bilbao: Merino intra in locul lui Garcia.

89 - Hanca trimite foarte slab din partea dreapta. Joc slab din partea golgheterului.

84 - Schimbare Dinamo: Anton intra in locul lui Nascimento.

79 - Se joaca de la egal la egal, Dinamo chiar conteaza in acest meci.

75 - Bilbao e aproape de autogol prin Raul Garcia, dar portarul bascilor scoate cu greu in corner.

75 - Lovitura libera pentru Dinamo de la 18 metri, insa Hanca suteaza in zid!

71 - Romera scoate de pe linia portii si Dinamo scapa de un gol ca si facut!

68 - Schimbare Bilbao: Lekue intra in locul lui Susaeta.

67 - Schimbare Dinamo: Albin intra in locul lui Nemec.

64 - Nemec inscrie dar se ridicase fanionul pentru ofsaid. Nu putem spune clar daca este o decizie corecta.

61 - Hanca vede cartonasul galben.

61 - Nascimento trage slab din lovitura libera de la 30 de metri, direct in blocaj.

Info: AC Milan a deschis scorul in meciul cu CSU Craiova.

55 - Rivaldinho vede cartonasul galben pentru ca si-a scos tricoul dupa gol.

54 - GOOOOOOOOOOOL DINAMO!!! Rivaldinho inscrie magnific cu un sut de la 30 de metri direct in vinclu!!

52 - Rivaldinho trimite cu capul peste poarta din sapte metri.

50 - Romera vede cartonasul galben.

46 - Se reia jocul!

Schimbare Dinamo: Rivaldinho intra in locul lui Busuladzici.

45+1 - Pauza!

44 - Hanca bate o lovitura libera, portarul advers respinge fara emotii.

39 - Salomao suteaza la 10 metri de poarta dintr-o pozitie buna.

37 - Nascimento bate cornerul, mingea e respinsa fara emotii de Aduriz.

36 - Malhangou patrunde in careu si obtine un corner pentru Dinamo.

34 - Nascimento vede si el cartonasul galben.

30 - Muniain vede cartonasul galben.

28 - Sansa pentru Bilbao! Raul Garcia se inalta si trimite cu capul pe langa poarta, dintr-o pozitie buna.

25 - Salomao suteaza de la 27 de metri, pe jos, dar mingea trece mult pe langa.

25 - Corner pentru Dinamo: Hanca executa slab, iar mingea e respinsa de la prima bara.

22 - In sfarsit ataca si Dinamo! Hanca bate o lovitura libera, dar mingea e respinsa.

21 - GOL BILBAO! Inevitabilul s-a produs! Laporte deschide scorul dupa o faza fixa, cu o reluare cu capul din patru metri!

18 - Dinamo incearca sa tina mai mult de minge, dar in continuare nu poate sa treaca de centrul terenului.

13 - Katsikas intervine in fata lui Garcia si trimite in bratele lui Penedo.

9 - Inceput extrem de slab al lui Dinamo. Formatia lui Contra leaga cu greu trei pase.

5 - Prima sansa a lui Bilbao. Centrare din lovitura libera, insa mingea a trimisa pe langa poarta.

3 - Inceput in forta al bascilor, Dinamo nu iese din propria jumatate.

1 - A inceput meciul!

Dinamo: Penedo - Romera, Hanca, Katsikas, Filip - May, Busuladzici, Nascimento - Hanca, Nemec, Salomao

Rezerve: Branescu, Rivaldinho, Albin, Anton, Costache, Marici, Bumba

Bilbao: Herrerin - De Marcos, Etxeita, Laporte, Balenziaga - Vesga, Etxebarria - Susaeta, Raul Garcia, Muniain - Aduriz

Rezerve: Arrizabalaga, Boveda, San Jose, Lekue, Rico, Merino, Axetxe

Mansa retur este programata joia viitoare, de la ora 21:45.

La casele de pariuri, Bilbao este favorita sa castige aceasta partida.

Partida are loc pe National Arena, unde sunt asteptati in jur de 25 de mii de spectatori. La ea asista si brazilianul Rivaldo.

Confruntarea este televizata de postul TVR 1.

Ciucă, la 20 de ani de la intrarea României în NATO: ”Aceste două decenii au fost cea mai bună perioadă din istoria noastră”
Preşedintele Senatului, Nicolae Ciucă, afirmă vineri, la 20 de ani de la admiterea României în NATO, că aceste două decenii au reprezentat cea mai bună perioadă din istoria noastră, pe...
Ciolacu: Apartenenţa României la NATO reprezintă o garanţie de securitate pentru ţara noastră. Vom continua să fim un actor influent şi constructiv FOTO/VIDEO
Marcel Ciolacu, premierul României afirmă, la 20 de ani de la aderarea României la NATO, că apartenenţa României la Organizația Nord Atlantică reprezintă o garanţie de securitate pentru...
#Dinamo Bilbao, #Dinamo Bilbao LIVE, #Dinamo Bilbao direct, #televizare Dinamo Bilbao, #cine transmite Dinamo Bilbao , #meciuri