Liga 1: Dinamo a spulberat-o pe Craiova

Sambata, 15 Decembrie 2018, ora 22:48
8559 citiri

Dinamo a invins-o categoric pe Universitatea Craiova, intr-un meci disputat sambata seara, pe arena din Soseaua Stefan cel Mare, in etapa cu numarul 20 a Ligii 1.

3-0 a fost scorul intalnirii care a inceput cu o ora intarziere, din cauza ca terenul nu a fost deszapezit la timp.

E prima victorie inregistrata de Dinamo pe teren propriu in Liga 1 dupa o pauza de aproape 4 luni! Ultimul succes acasa al "cainilor" data de pe 25 august, un 2-1 cu Hermannstadt.

Eroul meciului cu Craiova a fost un italian. Atacantul Mattia Montini, adus de Mircea Rednic in urma cu o luna de zile, a reusit un hattrick.

Italianul care si-a facut junioratul la AS Roma a deschis scorul in minutul 30, cu o executie cu calcaiul.

La trei minute de la startul reprizei secunde, Montini a finalizat un contraatac excelent al "cainilor".

Iar peste alte 5 minute, atacantul in varsta de 26 de ani a realizat hattrick-ul cu un sut de la 12 metri.

Cu cele trei puncte de astazi, Dinamo ajunge la 22 de puncte si ocupa pozitia a 11-a in clasamentul Ligii 1.

Oltenii raman cu 35 de puncte si se mentin, deocamdata, pe locul 3.

DINAMO: Mutiu - Sorescu, Popescu, Grigore, Corbu - Atmane, Gomelt - Hanca, Pesic, Salomao - Montini.

Antrenor: Mircea Rednic.

UNIVERSITATEA CRAIOVA: Pigliacelli - Martic, Donkor, Kelic, Briceag - Mateiu, Fedele - Barbut, Cicaldau, Bancu - Mitrita.

Antrenor: Devis Mangia.

Arbitru: Marius Avram.

Cât plătește ministrul Finanțelor pentru curentul electric: ”Nu ştiu de ce a fost o factură destul de mare”
Ministrul Finanţelor, Marcel Boloş, a declarat joi, 28 martie, că ultima factură de energie electrică pe care a plătit-o a fost ”destul de mare”, ținând cont că nu este un mare...
Ministrul Agriculturii le ia apărarea crescătorilor: "Eu nu cred că fermierii români vopsesc puii. Cel mai mare export de carne de pui în Franţa se face din România"
Ministrul Agriculturii şi Dezvoltării Rurale Florin Barbu a precizat că el nu crede că „fermierii români vopsesc puii”. Declarațiile vin în contextul în care fostul președinte al...
#rezultat Dinamo Universitatea Craiova, #Dinamo Universitatea Craiova scor , #meciuri