Botosani se califica in semifinalele Cupei Romaniei dupa un meci nebun cu Poli Iasi

Marti, 13 Martie 2018, ora 20:06
6543 citiri

FC Botosani s-a calificat in semifinalele Cupei Romaniei dupa un meci nebun cu Poli Iasi in "derbiul Moldovei".

Botosanenii s-au impus cu scorul de 3-2, trei goluri fiind marcate in prelungiri.

Gazdele au dominat prima repriza, insa suprafata de joc imbibata cu apa a afectat serios evolutia celor 22 de jucatori.

Partea secunda s-a disputat dupa aceleasi coordonate, insa iesenii au rezistat pana aproape de final, obiectivul lor parand a fi trimiterea partidei in prelungiri.

Cu un minut inaintea incheierii timpului regulamentar de joc, Botosaniul a deschis scorul prin Golubovic si se parea ca zarurile au fost aruncate.

Imediat, Andrei Cristea a salvat seara iesenilor si a inscris pentru a trimite partida in cele doua reprize suplimentare.

In minutul 105 gazdele au trecut din nou la conducere, dupa ce Roman a marcat din penalti, insa acelasi Cristea a fost la locul potrivit si a restabilit egalitatea un minut mai tarziu.

Un al doilea penalti pentru Botosani, transformat de Axente, a decis invingatoarea duelului din sferturile Cupei, iesenii neavand forta de a reveni pe tabela si pentru a treia oara.

Tragerea la sorti a partidelor din semifinalele Cupei va avea loc miercuri.

FC Botosani - Poli Iasi 3-2

Min.120 Finalul partidei, Botosani este in semifinale!

Min.111 GOL BOTOSANI! Axente inscrie si el de la 11 metri!

Min.106 GOL IASI! Cristea este din nou eroul iesenilor!

Min.94 GOL BOTOSANI! Roman inscrie din penalti!

Min.90 Finalul timpului regulamentar de joc. Vom avea prelungiri.

Min.90 GOL IASI! Cristea reuseste sa egaleze!

Min.89 GOL BOTOSANI! Golubovic deschide scorul!

Min.72 Inca o sansa mare ratata de gazde, Tincu reluand slab dupa o faza foarte buna facuta de Golofca.

Min.57 Golubovic rateaza o ocazie uriasa dupa o respingere gresita a portarului Rusu.

Min.40 Ocaziile de gol au apartinut gazdelor in prima repriza, insa scorul ramane egal.

Min.15 Terenul este imbibat cu apa dupa ploile din ultima zi.

Min.1 A inceput partida!

ECHIPELE DE START

FC Botosani: Pap - Ungurusan, Burca, A. Miron, Acsinte - Tincu, Oaida - M. Roman, V. Achim, Golofca - Golubovic

Rezerve: Cobrea, Plamada, Musat, St. Cucu, L. Fulop, Morutan, Acsente

Antrenor: Costel Enache

CSM Poli Iasi: Rusu - Bosoi, Frasinescu, Cioinac, Badic - Chelaru, Qaka - Platini, Jo Santos, Pedro Mendes - Kizito

Rezerve: Kelava, Mihaescu, Al. Zaharia, Jagodinskis, A. Sin, Pantiru, An. Cristea

Antrenor: Flavius Stoican

George Simion anunță alianțe electorale cu noi formațiuni politice anti-sistem. „Suntem în plină lovitură de stat”
Preşedintele Alianţei pentru Unirea Românilor, George Simion, a declarat joi, 28 martie, la Bistriţa, că a avut consfătuiri cu 30 de formaţiuni politice neparlamentare, cu care ar urma să...
Cât plătește ministrul Finanțelor pentru curentul electric: ”Nu ştiu de ce a fost o factură destul de mare”
Ministrul Finanţelor, Marcel Boloş, a declarat joi, 28 martie, că ultima factură de energie electrică pe care a plătit-o a fost ”destul de mare”, ținând cont că nu este un mare...
#Cupa Romaniei rezultate, #Cupa Romaniei meciuri, #semifinale Cupa Romaniei , #sferturi