Cupa Mondiala 2018: Franta castiga din nou la limita si se califica in optimi

Autor: Marius Doroftei - Editor Ziare.com
Joi, 21 Iunie 2018, ora 19:53
8217 citiri

Franta s-a calificat in optimile de finala ale Cupei Mondiale dupa o noua victorie la limita in Grupa C de la turneul final.

Dupa ce au trecut cu 2-1 de Australia, francezii au reusit sa invinga joi si reprezentativa statului Peru, scor 1-0.

Intalnirea disputata in Ekaterinburg a inceput intr-o nota echilibrata, cu un usor plus pentru sud-americani, care aveau tot interesul sa forteze o victorie.

Francezii au stat la cutie si au replicat prin incursiunile lui Griezmann si prin ocaziile mari ratate de Pogba si Varane.

Pustiul Mbappe a deschis scorul in minutul 34, atunci cand a trimis simplu in plasa un balon deviat de portarul peruan dupa un sut al lui Olivier Giroud, el devenind cel mai tanar marcator de la un turneu final.

Francezii au mai avut doua sanse mari pana la pauza, ambele irosite, insa Peru a ratat cea mai mare ocazie a meciului, sutul lui Sanchez din minutul 51 catapultand balonul la increngatura barelor portii aparata de Lloris.

Pe masura ce ne apropiam de final jucatorii lui Deschamps au inceput sa traga de timp la modul evident, iar aceasta tactica le-a iesit de minune, ei reusind sa se impuna in cele din urma in stil italian.

Franta merge mai departe in optimi, iar Peru, o echipa ce nu a pacalit fotbalul la acest turneu final, isi face deja bagajele.

Desfasurarea meciului:

Min.90+4 Final de partida!

Min.88 Lloris retine usor un balon sutat din lovitura libera.

Min.82 Dembele isi creeaza o situatie buna, suteaza de la marginea careului, insa trimite pe langa poarta!

Min.74 Faza frumoasa a celor din Peru, cu Farfan reluand in plasa laterala cu o executie acrobatica.

Min.67 55% posesie pentru Peru, insa Franta ramane in avantaj pe tabela.

Min.61 Carillo suteaza peste transversala.

Min.57 Mbappe se distreaza cu doi peruani, paseaza la Matuidi, dar sutul se duce in blocaj.

Min.51 Sanchez suteaza superb si loveste bara!

Min.50 Franta este in posesie si in debutul acestei parti secunde a meciului.

Min.46 Incepe repriza secunda.

________________

Min.45+3 Pauza la Ekaterinburg.

Min.43 Hernandez suteaza in portarul peruan din pozitie foarte buna!

Min.40 Contra rapida a francezilor, dar Gallese iese bine din poarta si retine din fata lui Giroud.

Min.34 GOOOOOOL Franta! Mbappe inscrie cu o reluare simpla din doi metri, dupa un sut blocat al lui Giroud!

Min.33 Mbappe nu reuseste sa trimita cu calcaiul pe poarta.

Min.31 Ce ocazie! Guerrero scapa singur cu Lloris, dar portarul Frantei apara senzational!

Min.23 Cartonas galben pentru Guerrero.

Min.18 Griezmann este cel mai activ om din atacul Frantei in acest debut de partida.

Min.15 Inca o sansa pentru Franta, dar balonul reluat cu capul de Varane trece pe langa poarta!

Min.12 Sut al lui Pogba la o palma de bara!

Min.11 Griezmann tasneste in banda stanga, numai ca sutul sau din unghi este defectuos.

Min.9 Carillo trece foarte bine de un adversar, insa rateaza complet centrarea.

Min.5 Debut echilibrat de partida, ambele formatii incercand sa se impuna in zona mediana in aceste prime minute.

Min.1 avem fluier de start in aceasta disputa!

ECHIPELE DE START

Franta: Lloris - Pavard, Varane, Umtiti, L. Hernandez - Kante, Pogba - Mbappe, Griezmann, Matuidi - Giroud

Rezerve: Mandanda, Areola - Kimpembe, Lemar, Dembele, Tolisso, Nzonzi, Rami, Fekir, Sidibe, Thauvin, Mendy

Antrenor: Didier Deschamps

Peru: Gallese - Rodriguez, Trauco, Cueva, Guerrero - Ramos, Advincula - Carrillo, Yotun, Flores - Aquino

Rezerve: Caceda, Carvallo - Santamaria, Araujo, Hurtado, Farfan, Ruidiaz, Tapia, Polo, Cartagena, Loyola

Antrenor: Ricardo Gareca

Ludovic Orban, dezlănțuit: „Nu mi-e frică de voi, securiștilor!". Fostul premier a anunțat prima reformă a alianței FD+USR+PMP
Ludovic Orban face mare scandal din opoziție. Fostul premier, fost lider al PNL, se află într-un război continuu după ce Klaus Iohannis l-a trecut pe „linie moartă". Ludovic Orban este...
Cu cine ar vrea PSD+PNL să-l înlocuiască pe Cătălin Cîrstoiu la alegerile pentru Primăria Capitalei
Cătălin Cîrstoiu se pare că s-a dovedit a fi mai degrabă nepotrivit pentru a candida din partea PSD+PNL pentru Primăria Capitalei. Astfel, alianța care formează și guvernul ar lua deja în...
#Franta Peru Cupa Mondiala, #Cupa Mondiala meciuri rezultate, #rezultate Cupa Mondiala , #meciuri