Cupa Mondiala 2018: Rusia castiga cu 5-0 meciul de deschidere de la turneul final

Joi, 14 Iunie 2018, ora 19:55
18407 citiri

Rusia a castigat meciul de deschidere de la Cupa Mondiala 2018, scor 5-0, in fata Arabiei Saudite, in Grupa A a turneului final.

Sub privirile a aproximativ 78 de mii de spectatori, Rusia a debutat cu dreptul la turneul final pe care il organizeaza.

In pofida scorului, partida de la Moscova nu a excelat in spectacol, iar rusii s-au impus dupa ce au speculat mai bine gafele din defensiva adversa.

Arabia Saudita a avut un joc steril de posesie si a parut mult sub miza unui asemenea joc.

Scorul a fost deschis in minutul 12, de Gazinsky, care a marcat la debutul in echipa nationala cu o lovitura de cap.

Rusii au facut 2-0 cu doua minute inainte de pauza, cand Cheryshev, intrat din postura de rezerva, a marcat cu un sut sub bara.

In partea secunda, sauditii nu au dat semne de revenire, iar Dzyuba a punctat in minutul 71 cu o lovitura de cap, la prima atingere de balon.

In prelungiri am mai avut doua goluri, reusite de acelasi Cheryshev, care a marcat cu un sut superb sub transversala, si de Golovin, din lovitura libera.

In celalalt meci din Grupa A se vor intalni Egipt si Uruguay, vineri de la ora 15:00.

Rusia va intalni in etapa a doua Egipt, pe 19 iunie de la ora 21:00, iar Arabia Saudita se va duela cu Uruguay, pe 20 iunie de la ora 18:00.

RUSIA - ARABIA SAUDITA 5-0

90+4 - Final de meci!

90+4 - GOL RUSIA!!! Gazdele mai marcheaza o data, prin Golovin, din lovitura libera!

90+1 - GOL RUSIA!!! Cheryshev marcheaza cu un sut cu exteriorul la care portarul advers nu are replica! O bijuterie!!!

90 - 3 minute suplimentare.

88 - Golovin vede cartonasul galben.

84 - Schimbare Arabia Saudita: Asiri intra in locul lui Al Sahlawi.

78 - Meciul este fragmentat in ultimele minute, avem multe intreruperi.

71 - GOL RUSIA!!! Dzyuba inscrie la prima atingere cu o lovitura de cap!!!

70 - Schimbare Rusia: Dzyuba intra in locul lui Smolov.

68 - Sansa buna pentru Rusia, dar Abdulah se opune excelent si retine in doi timpi!

65 - Schimbare Rusia: Kuziaev intra in locul lui Samedov.

64 - Schimbare Arabia Saudita: Fahad intra in locul lui Otayf.

62 - Cheryshev primeste in careu, insa suteaza din unghi in blocaj.

56 - Centrare periculoasa a sauditilor, dar rusii scapa cu fata curata.

52 - Samedov trage bine din afara careului, insa mingea trece peste poarta.

50 - Smolov primeste intr-o pozitie buna, dar sutul sau este blocat si Rusia are un corner.

46 - Se reia jocul!

45 - Pauza!

43 - GOL RUSIA!!! Cheryshev preia elegant in careu si suteaza puternic sub bara! Rusii au 2-0!!!

42 - Cheryshev patrunde bine in careu, insa se incurca in driblinguri si iroseste o sansa buna.

40 - Ritmul este destul de scazut, sauditii au posesia dar nu reusesc mare lucru.

35 - Golovin cade in careu si cere penalti, insa jocul continua.

35 - Sauditii incearca sa plece pe un contraatac, dar sunt blocati la marginea careului.

31 - Yasser trimite mult peste poarta cu capul, dupa o lovitura libera.

28 - Sauditii nu-si revin momentan din socul primirii golului. Paseaza destul de lent, in general la mijlocul terenului.

24 - Schimbare Rusia: Cheryshev intra in locul lui Dzagoev, accidentat.

21 - Prima actiune de atac a sauditilor, care beneficiaza de un corner. Se bate slab si rusii resping usor.

15 - Ocazie Rusia! Gazdele turneului final patrund din nou in careu, dar sutul lui Dzagoev e blocat!

12 - GOL RUSIA!!! Gazinskiy inscrie cu o lovitura de cap din sase metri dupa o centrare din partea stanga!

10 - Corner pentru Rusia din partea stanga, se bate inalt, iar sauditii resping fara emotii.

7 - O prima sansa a rusilor, dar sutul lui Samedov e blocat de Osama.

5 - Rusii incep tare, fac un pressing agresiv si nu-i lasa pe sauditi sa paseze.

2 - O prima actiune de atac a rusilor, dar sauditii resping din centrul careului.

1 - A inceput meciul!

Info:

RUSIA: Akinfeev - Fernandes, Kutepov, Igansevich, Zhirkov - Zobnin, Gazinskiy, Golovin - Samedov, Smolov, Dzagoev.

ARABIA SAUDITA: l-Maiouf - Alburayk, Os.Hawsawi, Om.Hawsawi, Al-Shahrani - Al Jassaam, Ateef - Al Dawsari, Al Shehri, Al Faraj - Al Sahlawi.

17:32 - A inceput ceremonia de deschidere!

Meciul este televizat de TVR 1.

Decizia BEC de a respinge protocolul Alianței Dreapta Unită, trasă la indigo cu cea dată pentru Alianța USR-PLUS în 2019. Excepția pentru PSD și precedentul Vadim Tudor
Alianța Dreapta Unită, formată din USR, PMP și partidul Forța Dreptei se găsește în imposibilitatea de a avea liste comune de candidați pentru alegerile din 9 iunie, după ce Biroul...
Cătălin Drulă acuză PSD că i-a ”momit” sau șantajat pe primarii USR: ”Ai zece milioane, dacă treci la noi”
Preşedintele USR, Cătălin Drulă, susţine că unii primari USR ar fi fost ”şantajaţi” sau ”momiţi” să treacă la PSD, în condiţiile în care de faţă era şi liderul social...
#Rusia Arabia Saudita, #Rusia Arabia Saudita LIVE, #Rusia Arabia Saudita direct, #televizare Rusia Arabia Saudita , #meciuri