Argentina lui Messi este umilita de Croatia si e aproape eliminata de la Cupa Mondiala

Joi, 21 Iunie 2018, ora 22:52
18005 citiri

Cotata intre favoritele la castigarea trofeului, Argentina lui Leo Messi a pierdut categoric intalnirea disputata joi contra Croatiei si este ca si eliminata de la turneul final.

Sud-americanii au fost invinsi cu 3-0 de catre croati la capatul unei partide in care au fost depasiti la toate capitolele.

Europenii, de cealalta parte, si-au asigurat calificarea in optimile de finala avand sase puncte dupa primele doua partide din grupe.

Selectionerul Sampaoli a surprins pe toata lumea inca dinaintea fluierului de start, adoptand o formula de joc cu trei fundasi si lasand pe banca de rezerve jucatori ca Biglia, Fazio, Banega, Higuain, Di Maria, Rojo sau Paulo Dybala, preferand sa joace cu oameni ca Tagliafico, Eduardo Salvio, Enzo Perez, Acuna, Meza sau Aguero.

In plus, cu veteranul Caballero intre buturi fiecare atac croat a fost periculos.

Dupa o prima repriza fara goluri, dezastrul argentinian a inceput dupa pauza. Messi & Co. au renuntat complet la constructie si s-au aruncat in atac, iar croatii au lovit periculos pe contre.

Rebic a deschis scorul in minutul 54, atunci cand Caballero a gafat uluitor si a trimis in piciorul adversarului, care a inscris cu un sut spectaculos.

Luka Modric a dus scorul la 2-0 sutand fabulos de la peste 20 de metri, fara sperante pentru portarul de 36 de ani, iar Rakitic a "inchis" tabela in prelungiri, dupa o gafa in lant a defensivei argentiniene.

Messi a fost o umbra a jucatorului de la Barcelona, iar coechipierii sai au fost chiar mai penibili. Nu putem trece peste tactica, Jorge Sampaoli facand cele mai proaste alegeri posibile pentru aceasta partida.

Cu un punct in doua meciuri, Argentina este ca si eliminata de la Mondiale, depinzand de jocul rezultatelor.

Desfasurarea meciului:

Min.90+4 Final de partida! Victorie si calificare pentru Croatia!

Min.90+1 GOOOOOOOL Croatia! Rakitic inscrie dupa o faza la care defensiva argentiniana este KO!

Min.90+1 Vida blocheaza excelent sutul lui Meza!

Min.87 BARA CROATIA! Rakitic izbeste transversala din lovitura libera!

Min.84 Higuain suteaza pe centrul portii, fara probleme pentru portar.

Min.81 GOOOOOOOL Croatia! Modric puncteaza cu un sut superb, de la 20 de metri!

Min.80 Mercado intervine bine in fata lui Rakitic!

Min.77 Argentina este rupta, nu mai are mijloc si nu mai construieste nicio faza de atac.

Min.68 Schimbare Argentina: Intra pana la urma si Dybala.

Min.66 Ce ocazie! Mandzukic trimite in plasa laterala!

Min.64 Ce ocazie! Higuain scoate in 7 metri, de unde Meza trimite in portarul advers!

Min.59 Galben pentru Mandzukic.

Min.57 Inca o schimbare la argetinieni cu Pavon in locul lui Salvio.

Min.55 Muta in sfarsit Sampaoli cu Higuain in locul lui Aguero.

Min.54 GOOOOOL Croatia! Rebic inscrie dupa o gaf uluitoare a lui Caballero, care ii paseaza adversarului sau!

Min.53 Aguero suteaza in Subasic din pozitie buna.

Min.50 Sampaoli nu a mutat la pauza, iar jocul Argentinei este la fel de fad ca in prima repriza.

Min.46 Incepe repriza secunda.

___________________

Min.45+3 Finalul primei reprize.

Min.45+2 Sansa mare pentru croati, cu Modric sutand peste poarta!

Min.40 Cartonas galben pentru Rebic.

Min.33 Mandzukic trimite pe langa din pozitie ideala, singur cu Caballero in sase metri!

Min.30 Ce ocazie! Perez trimite pe langa poarta goala de la 11 metri!

Min.25 Faza frumoasa a lui Aguero incheiata insa cu o centrare respinsa in corner.

Min.21 Acuna trimite un sut centrare, iar balonul "sterge" transversala!

Min.13 Meza suteaza in blocaj.

Min.12 Lansare buna pentru Messi in careul advers, insa acesta nu poate devia pe langa portar.

Min.10 Croatii sunt cei care insista mai mult in ofensiva in aceste prime minute.

Min.5 Prima sansa de gol! Perisic suteaza din unghi, Caballero deviaza in corner!

Min.1 Incepe partida!

ECHIPELE DE START

Argentina: Caballero - Mercado, Otamendi, Tagliafico - Salvio, Mascherano, Perez, Acuna - Messi, Meza, Aguero

Rezerve: Guzman, Armani - Ansaldi, Biglia, Fazio, Banega, Higuain, Di Maria, Rojo, Lo Celso, Dybala, Pavon

Antrenor: Jorge Sampaoli

Croatia: Subasic - Vrsaljko, Lovren, Vida, Strinic - Rakitic, Brozovic - Rebic, Modric, Perisic - Mandzukic

Rezerve: Livakovic, L. Kalinic - Corluka, Kovacic, Kramaric, Jedvaj, Bradaric, Caleta-Car, Badelj, Pjaca, Pivaric, N. Kalinic

Antrenor: Zlatko Dalic

USR acuză Guvernul că se joacă „cu prețurile la energie ca la păcănele”. „Plătim facturi mai mari decât pe piaţa liberă”
USR a transmis joi, 28 martie, că Guvernul Ciolacu minte când spune că ia măsuri în favoarea consumatorilor şi că scade facturile românilor. Partidul susține că de fapt Executivul...
Controversata taxă pe soare, eliminată de Guvern. Anunțul ministrului Energiei pentru prosumatori
Guvernul a adoptat joi, 28 martie, Ordonanţa pentru modificarea şi completarea OUG 27/2022 prin care este eliminată taxa pe soare pentru prosumatori şi actualizează schema de sprijin pentru...
#Argentina Croatia Cupa Mondiala, #meciuri rezultate Cupa Mondiala, #Messi Argentina Cupa Mondiala , #meciuri