Liga Campionilor: CSM Bucuresti pierde returul cu Gyor, pe teren propriu, in grupele principale

Sambata, 23 Februarie 2019, ora 16:33
8938 citiri

Gruparea din Ungaria ETO Audi Gyor a dispus la Bucuresti de CSM, fosta campioana a Europei, in partida retur din grupele principale ale Ligii Campionilor la handbal feminin.

Scorul a fost 27-25 pentru Gyor, care a castigat meritat o partida controlata in cea mai mare parte, chiar daca romancele au avut doua perioade bune de joc, la inceputul partidei si apoi la mijlocul partii secunde.

CSM a jucat bine spre foarte bine in prima parte a mitanului unu, rastimp in care de doua ori am condus la doua goluri diferenta, 2-0 la debut si apoi 10-8 la mijlocul primei parti.

Din pacate, elevele lui Dragan Djukici, sub ochii tristi ai Cristinei Neagu din tribunele Salii Polivalente din Bucuresti, au picat inexplicabil spre final, incepand sa ia goluri rapid si prea usor in aparare.

S-a terminat 14-10 la pauza, iar CSM Bucuresti a continuat sa fie dominata si in partea secunda, ajungandu-se la 5 goluri diferenta pe tabela, 12-17, de aici incolo incepandu-se apoi o mare revenire romaneasca.

Fetele din capitala Romaniei au egalat la 17, au jucat bine, profitand si de cateva minute de cosmar ale maghiarelor, surprinse de suturile lui Lekici, de rapiditatea in extrema a lui Curea sau de fazele ofensive facute de Omoregie sau Radicevici.

A fost doar un balon de sapun insa, care s-a dezumflat prea usor la cateva minute dupa, Gyor incheind partida in control total si castigand la 2 goluri diferenta.

Este a doua infrangere la rand pentru CSM in fata lui Gyor, numai in acest an, dupa acel 27-36 din tur. Unguroaicele vor castiga detasat aceasta grupa principala si vor juca in sferturi cu locul 4 din grupa cealalta.

CSM Bucuresti are emotii in ce priveste pastrarea acestui loc 2 din grupa, avand 2 puncte peste Vipers si 3 peste Ferencvaros, care va da piept cu Gyor runda viitoare.

Desfasurarea intalnirii:

Final de meci, Lekici mai marcheaza o data, pierdem cu 27-25 totusi.

Min.58: Partida se incheie aici din pacate, 27-23 pentru campioana Europei, nu se mai poate face nimic.

Min.56: Gol cu poarta goala reusit de Radicevici, scurtam din avansul lui Gyor din nou, 25-23.

INFO: Crina Pintea a fost suspendata 2 minute, Gyor s-a dus din pacate la 3 goluri peste.

Min.51: Inca un gol mare marcat de Lekici de la distanta, ramanem la un gol in spate.

Min.50: Lekici marcheaza frumos dupa o combinatie reusita a lui CSM, 20-21 acum este scorul.

Min.45: Claudia Constantinescu face meciul vietii sale, inca un gol marcat, e egalitate la 18 acum, mai devreme Gyor a marcat dupa minute bune de pauza..

Ce revenire pentru CSM Bucuresti! Oana Manea marcheaza de pe pivot, e 17 egal, ce nebunie e in Sala Polivalenta!!

Min.43: GOOOL fabulos Bazaliu, Gyor avea poarta goala, Bianca a profitat si acum e 16-17, antrenorul Gabor cere time-out.

Min.42: Surorile Bonaventure din Franta, cele doua arbitre, iau niste decizii inexplicabile pe teren, in fluieraturile publicului bucurestean. CSM incearca sa revina pe tabela, e acum 15-17!!

Min.39: Inca un gol marcat de Radicevici, de pe extrema. Apoi Grubisic are o mare parada. Sunt acum 3 goluri diferenta..

Min.34: Claudia Constantinescu marcheaza si ea la debutul pentru CSM, sunt 4 goluri avans pentru oaspete.

Min.31: Se duc la 5 goluri maghiarele, noi avem si doua jucatoare eliminate..

Incepe repriza secunda!

Gyor termina la 4 goluri avans aceasta repriza, 14-10, Groot a marcat ultimul gol la 7 metri.

Min.27: Gyor se duce la 12-10, de peste 5 minute nu marcam insa, mari probleme in ofensiva..

Min.25: Gyor egaleaza la 10, suntem pe finalul acestui prim mitan.

Min.23: Ramanem cu un gol avans, Grubisici tocmai a mai scos o minge grea de la 9 metri.

Min.20: GOL Radicevici de la 7 metri, ne ducem pentru a doua oara la doua goluri diferenta, dupa acel 2-0 din debut.

Min.19: Conducem noi acum cu 9-8, Gyor tocmai a mai ratat un 7 metri, sut din nou in bara.

Min.17: Oftedal duce iarasi Gyor la un gol avans, dupa o lovitura de la 7 metri.

Min.15: Jovanka Radicevici inscrie de la 7 metri, avem si superioritate numerica, 7-6, conducem din nou!

Min.13: Omoregie puncteaza inteligent, suntem din nou la egalitate, 6-6.

Min.11: Nedlikova ne marcheaza iarasi de pe extrema dreapta, oaspetele au 5-4.

Min.7: Haltmann face 4-3, am marcat doua goluri consecutive.

Crina Pintea marcheaza primul gol la Bucuresti, 3-2 pentru maghiare care par ca au venit la timona jocului.

Min.5: Ratam din nou in atac, Nedlikova marcheaza pe contra, este 2-2 pe tabela.

Min.4: A marcat si Gyor primul gol al acestei partide.

INFO: Gorbicz a ratat o lovitura de la 7 metri, sut in bara. Andrea Lekic face apoi o incursiune personala splendida, e 2-0 pentru CSM!

Min.1: 1-0, inceput perfect de meci, Dragana Cvijic marcheaza de pe pivot.

Incepe partida! CSM incepe cu primul atac.

15.00: Este si Cristina Neagu in tribune, alaturi de colegele sale de la CSM.

14.58: Avem primele imagini de la Bucuresti, se canta imnul Ligii Campionilor chiar acum.

Partida are loc la Bucuresti in Sala Polivalenta, aceasta fiind returul intalnirii din grupele principale ale Champions League. In prima partida, cea din Ungaria, Gyor, cu Crina Pintea in mare forma, a invins clar cu 36-27.

Fetele de la CSM Bucuresti sunt deja calificate matematic in sferturile competitiei, urmand sa mai aiba, in afara de meciul cu Gyor de sambata, alte 2 partide, Krim - CSM (2 martie) si CSM - Thuringer HC (8 martie).

Crina Pintea face dezvaluiri incredibile: Tadici mi-a dat un pumn de mi-au dat lacrimile instantaneu!

In clasament, Gyor e lidera cu 13 puncte, urmata de CSM cu 10, Vipers cu 8 si Ferencvaros cu 7.

Primele 4 formatii merg in sferturi, iar daca CSM va incheia aceasta grupa pe locul 2, va evolua in sferturi in fata locului 3 din cealalta grupa principala.

Partida va fi televizata pe DigiSport si TelekomSport.

PNL ar putea avea propriul candidat în cursa pentru Primăria Capitalei. Cum s-a ajuns la această concluzie
Eventualitatea retragerii lui Cătălin Cîrstoiu din cursa pentru Primăria Bucureşti ar complica lucrurile pentru cei din Alianța PSD-PNL. Nicolae Ciucă, preşedintele PNL, a afirmat, joi...
Primar bătăuș, susținut în continuare de PNL după ce a fost filmat cum agresa un cetățean. ”A fost sub imperiul unei mari emoții” VIDEO
Cazul primarului din comuna Spermezeu, cercetat penal după ce a agresat fizic un cetăţean, în luna februarie, va fi discutat în forurile de conducere ale PNL Bistriţa-Năsăud, a declarat...
#CSM Bucuresti live meci Gyor, #cronica mare derbi CSM Bucuresti Gyor, #CSM Bucuresti rezultat mare derbi Champions , #stiri CSM Bucuresti