CSM Bucuresti castiga in deplasare in prima partida din noul sezon al Ligii Campionilor

Duminica, 06 Octombrie 2019, ora 19:28
5472 citiri

Vicecampioana Romaniei la handbal feminin CSM Bucuresti a inceput si ea cu dreptul campania europeana in grupele Champions League, cu o victorie importanta la o trupa cu nume din Danemarca.

O victorie in deplasare la Esbjerg, scor 24-22, dupa 13-8 la pauza si o parte secunda putin mai slaba pentru fetele noastre, Pintea, Lekici si compania.

A fost primul meci pentru fetele de la CSM cu noul antrenor Adrian Vasile pe banca, dupa demisia suedezului Thomas Ryde, cel care a ramas doar selectioner al nationalei Romaniei.

Andrea Lekic s-a refacut la timp si a putut fi teren pentru fetele noastre, avand si cel mai bun procentaj azi, 5 goluri marcate. CSM si-a propus la debutul competitiei sa intre din nou in Final Four, dupa ce sezonul trecut a fost eliminata de Metz in sferturi.

Jucatoarele noastre au facut o prima repriza foarte buna si au condus la pauza 13-8, cinci goluri linistitoare avans asadar.

Danezele au jucat mai bine dupa pauza, au si castigat repriza cu 14-11, dar a fost insuficient pentru o revenire completa pe tabela. In aceeasi grupa B din Liga Campionilor, Rostov pe Don din Rusia, cu Ambros Martin antrenor, fostul selectioner al Romaniei, a trecut la debut de MKS Lublin din Polonia, scor 31-21.

CSM asteapta acum confruntarea cu Rostov de pe teren propriu, de pe 11 octombrie.

Denisa Dedu a fost una dintre cele mai bune jucatoare de la CSM, cu parade foarte bune mai ales in partea secunda, acolo unde Esbjerg s-a apropiat chiar si la 2 goluri pe final, 21-23.

Reamintim ca si campioana Romaniei, SCM Ramnicu Valcea a inceput cu dreptul editia de Champions League, trecand vineri acasa de Bietigheim, din Germania:

SCM Ramnicu Valcea, debut cu o mare victorie in grupele Champions League la handbal feminin

Ciolacu susține că nu există riscul ruperii coaliției: ”Ce voiaţi? Să stau la televizor să spun: "m-am gândit eu că e mai bun Piedone"?”
Marcel Ciolacu nu crede că decizia privind candidaturile separate la Primăria generală a Capitalei va afecta în vreun fel coaliția formată din PSD şi PNL. El susţine că membrii alianţei...
#CSM Bucuresti victorie in deplasare la, #CSM Bucuresti debut cu dreptul nou , #stiri CSM Bucuresti