Tottenham se califica in finala Champions League cu un gol marcat in minutul 96

Miercuri, 08 Mai 2019, ora 23:58
18963 citiri

Tottenham s-a calificat in finala Champions League dupa un meci de infarct la Amsterdam, castigat cu un gol inscris in al saselea minut de prelungiri.

Invinsi pe teren propriu de Ajax cu scorul de 1-0, englezii au castigat pe ArenA cu 3-2 in urma unui "hat-trick" al brazilianului Lucas Moura.

Partida din capitala Olandei a inceput perfect pentru gazde, De Ligt reusind sa deschida scorul cu o lovitura de cap si parand ca transeaza soarta calificarii.

A venit apoi minutul 36, cu Zyech reusind sa inscrie superb, din pasa lui Tadic, si putini erau cei care mai credeau ca se mai poate intampla ceva la 3-0 la general.

Unul dintre cei care n-au renuntat la lupta a fost antrenorul englezilor, Mauricio Pochettino. Acesta a jucat tot pe cartea atacului, a renuntat aproape complet la aparare si avea sa devina eroul Londrei.

Introducerea lui Llorente a schimbat complet ofensiva oaspetilor, iar asta s-a vazut rapid. Brazilianul Lucas Moura a lovit de doua ori in trei minute si a restabilit egalitatea pe tabela, iar in tabara lui Tottenham lumea a inceput sa spere la o minune.

A urmat o jumatate de ora si mai bine de joc spectaculos, cu ocazii mari la ambele porti, balanta calificarii inclinand spre fiecare dintre cele doua echipe.

Vertonghen a fost la cativa centimetri de gol, balonul sau fiind scos de pe linia portii, iar Zyech a irosit doua oportunitati uriase, la un sut lovind bara portii englezilor.

Golul victoriei a fost inscris de acelasi Moura in minutul 90+6, Tottenham mergand in finala Champions League datorita golurilor marcate in deplasare dupa 3-3 la general.

Ultimul act al Ligii va fi o "afacere" britanica, Tottenham urmand a infrunta Liverpool in marea finala de la Madrid, de pe 1 iunie.

Desfasurarea meciului:

Min.90+8 Final de partida! Tottenham e in finala!

Min.90+6 GOOOOOL Tottenham! La ultima faza Lucas Moura inscrie golul calificarii in finala Ligii Campionilor!

Min.90+4 Lloris urca in careul advers la un corner, insa nu se intampla nimic notabil.

Min.90+3 Lloris scoate excelent sutul lui Zyech!

Min.90 Cinci minute de prelungiri.

Min.87 Ce ocazii! Vertonghen aproape ca a inscris, Blind scoate de pe linia portii!

Min.79 BARA AJAX! Zyech este foarte aproape de gol!

Min.76 Cartonas galben pentru Rose.

Min.70 Inca o sansa pentru gazde, cu Lloris respingand in corner sutul puternic al lui De Ligt.

Min.63 Zyech trimite la o palma de bara din pasa lui Tadic!

Min.58 GOOOL Tottenham! Onana balbaie o minge in propriul careu si nu poate retine, aceasta ajunge la Moura si brazilianul inscrie cu un sut din intoarcere!

Min.55 GOOOOL Tottenham! Lucas Moura preia o minge facuta de Delle Ali si inscrie cu un sut plasat!

Min.50 Debut bun de repriza pentru Tottenham, cu o sansa destul de buna de gol.

Min.46 Incepe repriza secunda.

Schimbare Tottenham: Pochettino forteaza cu un nou atacant si il trimite in teren pe Llorente.

____________________

Min.45+2 Finalul primei reprize.

Min.40 Ne apropiem de finalul unei reprize in care Tottenham n-a prea contat.

Min.36 GOOOOL AJAX! Zyech inscrie cu un sut din prima, din interiorul careului, din pasa lui Tadic!

Min.30 Ce sansa! Tadic patrunde in careul advers si suteaza la o palma de bara!

Min.23 Inca o ocazie foarte mare pentru Son, insa acesta trimite in bratele lui Onana!

Min.16 Cartonas galben pentru Sissoko.

Min.15 Jocul nu mai este parca atat de alert, insa ambele echipe par gata sa loveasca in orice moment.

Min.6 Replica rapida a englezilor, Son fiind aproape de egalare!

Min.5 GOOOOL AJAX! De Ligt deschide scorul!

Min.3 Inceput tare al gazdelor, care ameninta deja poarta lui Lloris.

Min.1 Fluier de start la Amsterdam!

ECHIPELE DE START

Ajax: Onana - Mazraoui, De Ligt, Blind, Tagliafico - Schone, Van de Beek, De Jong - Zyech, Tadic, Neres

Rezerve: Varela, Veltman, Sinkgraven, Magallan, Huntelaar, Dolberg, De Wit

Antrenor: Erik ten Hag

Tottenham: Lloris - Trippier, Alderweireld, Vertonghen, Rose - Sissoko, Wanyama, Alli - Eriksen

Rezerve: Gazzaniga, Foyth, Dier, Davies, Lamela, Llorente, Skipp

Antrenor: Mauricio Pochettino

SUA, mesaj puternic de apreciere și susținere pentru România, la 20 de ani de la aderarea la NATO FOTO
România a jucat un rol crucial în promovarea securităţii şi cooperării în cadrul NATO, contribuind la operaţiunile de menţinere a păcii şi sporind interoperabilitatea între statele...
Optimismul lui Rareș Bogdan pentru europarlamentare: „Obţinem 20 de mandate. SOS-ul doamnei Şoşoacă nu va intra în PE”
Prim-vicepreşedintele PNL Rareş Bogdan a declarat vineri, 29 martie, că alianţa PSD-PNL poate lua la redistribuire 20 de mandate de europarlamentari. Europarlamentarul susține că AUR va...
#Ajax Tottenham Champions League, #rezultate Champions League, #finala Champions League , #Liga Campionilor