Rezultatele din sferturile Ligii Campionilor: Barcelona face spectacol cu Manchester United, Ajax produce marea surpriza la Torino

Marti, 16 Aprilie 2019, ora 23:53
21646 citiri

FC Barcelona si Ajax Amsterdam s-au calificat in semifinalele Ligii Campionilor, dupa doua meciuri de senzatie disputate marti seara.

Rezultatele sunt urmatoarele:

FC BARCELONA - MANCHESTER UNITED 3-0 (Messi '15, '20, Coutinho '61) (in tur 1-0)

JUVENTUS - AJAX 1-2 (Ronaldo '28 / van de Beek '35, De Ligt '67) (in tur 1-1)

Dupa infrangerea cu 1-0 din meciul tur, Manchester United a sperat doar cateva minute ca poate produce o noua mare surpriza pe Camp Nou.

Rashford a trimis in transversala in primul minut, dar Barcelona a reusit sa puna stapanire pe joc, mai ales cu un Leo Messi aflat in mare forma.

Starul argentinian a deschis scorul in minutul 16, cand a luat o actiune pe cont propriu si a finalizat-o cu un sut perfect din afara careului.

Patru minute mai tarziu, Messi a facut 2-0, profitand de o gafa incredibila comisa de portarul De Gea, care a scapat in poarta un sut foarte moale de la 20 de metri.

Brazilianul Coutinho a punctat si el minunat in minutul 61, cu un sut splendid din afara careului, la care De Gea nu a putut interveni.

Barcelona s-a calificat astfel en fanfare in semifinale, unde va intalni invingatoarea dintre Liverpool si Porto.

Ajax a produs surpriza la Torino

In celalalt meci al serii, Ajax a produs marea surpriza si a invins Juventus Torino cu 2-1, reusind astfel sa se califice in semifinale.

Dupa 1-1 din meciul tur, Juventus a inceput crispat partida, dar chiar si asa a deschis scorul in minutul 28, cand Ronaldo a punctat cu o lovitura de cap.

Ajax a facut jocul sau uzual, lipsit de teama, iar egalarea a venit inainte de pauza, dupa ce Van de Beek a punctat cu un sut plasat langa bara.

In partea secunda, Juventus a cazut, iar Ajax a ratat doua ocazii mari inainte ca De Ligt sa faca 2-1 dupa o faza fixa, finalizata cu capul.

Italienii nu au reusit sa dea o replica solida, iar Ajax s-a calificat astfel in semifinale, unde va intalni invingatoarea dintre Manchester City si Tottenham.

Desfasurarea meciurilor

:

90+2 - Final si la Torino, unde Ajax produce surpriza si ajunge in semifinale!

90+2 - Final de meci la Barcelona, catalanii se califica in semifinale!

80 - Ziyech suteaza fenomenal si marcheaza in meciul cu Juventus, dar reusita este anulata pentru o pozitie de ofsaid!

67 - GOL AJAX!!! Olandezii produc surpriza si inscriu prin De Ligt, cu o lovitura de cap!!! Juventus e eliminata la acest scor!

61 - GOL BARCELONA! Coutinho inscrie fenomenal cu un sut direct in vinclu de la peste 20 de metri!!!

52 - Ajax e aproape de gol in meciul cu Juventus, dar sutul bun trimis de Hakim Ziyech e parat de Szczesny!

46 - Se reiau meciurile!

45+5 - Pauza pe cele doua stadioane!

45+2 - FC Barcelona e din nou aproape de gol dupa o cursa senzationala a lui Messi, insa De Gea mai spala din pacate la o reluare din cativa metri trimisa de Sergi Roberto!

35 - GOL AJAX! Donny van de Beek inscrie si egaleaza pentru Ajax in meciul cu Juventus cu un sut plasat langa bara!

28 - GOL JUVENTUS! Cristiano Ronaldo deschide scorul pentru italieni cu capul, dupa o lovitura de la coltul terenului, executata de Dybala.

23 - Dybala are prima sansa a meciului de la Torino, dar sutul sau e parat de Onana.

20 - La Torino, Ajax domina in startul meciului, dar nu sunt ocazii de poarta.

20 - GOL BARCELONA!!! Messi face 2-0 cu United dupa o gafa incredibila a lui De Gea, care scapa o minge usoara trimisa din marginea careului!

15 - GOL BARCELONA! Catalanii deschid scorul cu United dupa o reusita superba a lui Messi! Starul argentinian dribleaza magnific si inscrie cu un sut din marginea careului!

11 - Arbitrul acorda penalti pentru Barcelona dupa o interventie asupra lui Rakitici. Revine insa asupra deciziei dupa ce consulta reluarea VAR!

1 - Ce ocazie Manchester United!!! Britanicii sunt la un pas sa deschida scorul dupa doar cateva secunde, dar sutul trimis de Rashford izbeste transversala!

1 - Au inceput meciurile!

Echipele de start Barcelona - Manchester United:

Barcelona: Ter Stegen; Sergi Roberto, Pique, Lenglet, Jordi Alba; Rakitic, Busquets, Arthur; Messi, Luis Suarez, Coutinho.

Manchester United: De Gea; Jones, Smalling, Lindelof, Young; Fred, McTominay, Pogba; Lingard, Martial, Rashford.

Echipele de start Juventus - Ajax:

Juventus: Szczesny, De Sciglio, Bonucci, Rugani, Alex Sandro, Emre Can, Pjanic, Matuidi, Bernardeschi, Dybala, Ronaldo.

Ajax: Onana; Veltman, De Ligt, Blind, Mazraoui; Schone, De Jong; Ziyech, Van de Beek, Neres; Tadic.

Meciurile vor fi televizate de Digi Sport, Telekom Sport si Look Sport.

Miercuri vor avea loc meciurile FC Porto - Liverpool si Manchester City - Tottenham.

Primul Congres Forţa Dreptei. Formaţiunea îşi alege conducerea naţională şi îşi prezintă candidaţii
Primul Congres al Forţa Dreptei este organizat, sâmbătă, la Palatul Parlamentului, formaţiunea urmând să îşi aleagă conducerea naţională şi să îşi prezinte candidaţii la alegerile...
Cine câștigă Primăria Capitalei, potrivit celui mai recent sondaj. Candidatul PSD+PNL, la pământ. Prezența la vot, în creștere
România se pregătește de alegeri. Europarlamentarele vor avea loc în aceeași zi cu localele. ARA Public Opinion a realizat o cercetare sociologică în legătură cu evenimentele ce vor avea...
#Barcelona Manchester United, #Barcelona Manchester United LIVE, #Barcelona Manchester United direct, #Juventus Ajax, #Juventus Ajax Live , #rezultate Champions League