Liga Campionilor: Rezultatele inregistrate in meciurile de miercuri

Miercuri, 20 Februarie 2019, ora 23:56
13052 citiri

Spectacolul a fost la el acasa miercuri seara, cand au avut loc inca doua meciuri din prima mansa a optimilor de finala din Liga Campionilor.

Rezultatele inregistrate sunt urmatoarele: Atletico Madrid - Juventus 2-0 si Schalke 04 - Manchester City 2-3.

La Madrid, Atletico si Juventus au oferit un meci destul de inchis, in care italienii au intrat pe teren cu gandul sa nu piarda. Atletico a fost insa mai incisiva in repriza a doua.

Juventus a ajuns rar la poarta adversa si a avut o singura mare ocazie de gol, dupa un sut trimis de Cristiano Ronaldo din lovitura libera.

In schimb, Atletico a avut mai multe sanse de a marca, ratate insa de Diego Costa si Antoine Griezmann.

In minutul 70, Atletico a bagat mingea in poarta, dar reusita lui Morata a fost anulata corect pentru un fault comis de Morata.

Deschiderea scorului s-a produs in cele din urma in minutul 78, cand Jimenez a sutat din fata portii dupa o faza incalcita. Cinci minute mai tarziu, Juventus a mai primit un gol, dupa ce Godin a sutat si mingea a fost deviata de Ronaldo in propria poarta.

Revenire de zile mari pentru Manchester City

In Germania, Schalke 04 a avut victoria in mana cu Manchester City, dar a pierdut cu 3-2.

Gruparea lui Guardiola a inceput excelent si a deschis scorul in minutul 19 prin Aguero, care a profitat de o pasa gresita a portarului nemtilor.

Totusi, Schalke a reusit sa intoarca rezultatul inainte de pauza, prin doua penaltiuri transformate de Bentaleb in minutele 38 si 45.

City a ramas in inferioritate numerica din minutul 68, dupa ce Otamendi a vazut al doilea galben, insa Sane a salvat-o pe City cu un gol de toata frumusetea din lovitura libera trimis de Sane in minutul 85. Inainte de final, Sterling a reusit sa marcheze golul victoriei lui City.

Mansa retur a ambelor meciuri va avea loc pe 12 martie.

Principalele evenimente ale meciurilor:

90+4 - S-au incheiat cele doua meciuri!

90 - GOL MAN CITY!! Sterling inscrie pentru City, din pasa portarului Ederson, care reuseste o revenire magnifica in Germania!

85 - GOL MAN CITY!! Sane inscrie magnific din lovitura libera de la 23 de metri, direct in vinclu!

82 - GOL ATLETICO!!! Godin face 2-0 cu un sut din unghi dupa o faza fixa!

78 - GOL ATLETICO! Jimenez deschide scorul cu o reluare din fata portii, dupa o faza incalcita!

70 - GOL ANULAT ATLETICO! Morata inscrie cu o lovitura de cap, dar reusita e anulata dupa cateva minute in urma consultarii VAR. Decizia este corecta

68 - City ramane in 10 oameni pe terenul lui Schalke, duoa ce Otamendi a vazut al doilea cartonas galben.

56 - Ilkay Gundogan este aproape de gol pentru City, dar sutul sau trece putin pe langa poarta.

53 - Atletico s-a napustit in atac in startul partii secunde si rateaza o noua ocazie de gol.

50 - Sansa uriasa pentru Atletico in meciul cu Juventus! Diego Costa ramane singur cu portarul, dar trage mult pe langa!

46 - Se reiau meciurile!

45 - Pauza pe cele doua stadioane!

45 - GOL SCHALKE! Bentaleb inscrie din nou din penalti pentru Schalke si City e condusa cu 2-1!

38 - GOL SCHALKE! Nemtii egaleaza in meciul cu City din penalti printr-un sut trimis de Bentaleb pe centrul portii!

29 - Griezmann trage din unghi din lovitura libera, insa portarul lui Juventus respinge in corner.

25 - Schalke e aproape de egalare in meciul cu City, dar sutul trimis de Mark Uth trece alaturi.

19 - GOL MANCHESTER CITY! Portarul lui Schalke paseaza gresit, iar Aguero baga mingea in poarta din cativa metri!

17 - Kevin De Bruyne are o sansa buna pentru City, dar sutul sau se duce pe centrul portii si e parat.

9 - Cristiano Ronaldo trage puternic din lovitura libera de la 30 de metri, dar Oblak scoate de sub transversala!

7 - City e aproape de gol in meciul cu Schalke, insa lovitura de cap trimisa de Aguero e scoasa fenomenal de Fahrmann.

1 - Au inceput meciurile!

Echipele de start Atletico - Juventus:

Atletico: Oblak; Juanfran, Gimenez, Godin, Filipe; Thomas, Rodri, Saul, Koke; Griezmann et Diego Costa

Juventus: Szczesny; De Sciglio, Bonucci, Chiellini, Alex Sandro; Bentancur, Pjanic, Matuidi; Dybala, Mandzukic, Cristiano Ronaldo

Echipele de start Schalke - Manchester City:

Schalke: Fahrmann, Nastasic, Bruma, Sane, Oczipka, Bentaleb, McKennie, Caligiuri, Mendyl, Serdar, Uth

Manchester City: Ederson, Walker, Laporte, Otamendi, Fernandinho, Gundogan, De Bruyne, Silva (C), Bernardo, Sterling, Aguero

Mansa retur va avea loc pe 12 martie.

Iata aici rezultatele inregistrate in meciurile de marti

Vizita președintele României, Klaus Iohannis, în Coreea de Sud. Vor fi semnate colaborări pe apărare și energie nucleară
Preşedintele Klaus Iohannis va efectua, săptămâna viitoare, de luni până miercuri, o vizită oficială în Republica Coreea, la invitaţia omologului său, Yoon Suk Yeol, informează...
PNL și PSD așteaptă "clarificări" de la Cătălin Cîrstoiu, "în această săptămână". Când va fi anunțată decizia în privința candidatului la Primăria Capitalei
Preşedintele PNL, Nicolae Ciucă, a afirmat, joi seară, că, în acest moment, Cătălin Cîrstoiu este candidatul alianţei PSD-PNL, dar acesta trebuie să clarifice public toate aspectele care...
#Rezultate Liga Campionilor, #Liga Campionilor LIVE , #rezultate Champions League