Liga Campionilor: Rezultatele inregistrate in meciurile de miercuri

Miercuri, 20 Februarie 2019, ora 23:56
13052 citiri

Spectacolul a fost la el acasa miercuri seara, cand au avut loc inca doua meciuri din prima mansa a optimilor de finala din Liga Campionilor.

Rezultatele inregistrate sunt urmatoarele: Atletico Madrid - Juventus 2-0 si Schalke 04 - Manchester City 2-3.

La Madrid, Atletico si Juventus au oferit un meci destul de inchis, in care italienii au intrat pe teren cu gandul sa nu piarda. Atletico a fost insa mai incisiva in repriza a doua.

Juventus a ajuns rar la poarta adversa si a avut o singura mare ocazie de gol, dupa un sut trimis de Cristiano Ronaldo din lovitura libera.

In schimb, Atletico a avut mai multe sanse de a marca, ratate insa de Diego Costa si Antoine Griezmann.

In minutul 70, Atletico a bagat mingea in poarta, dar reusita lui Morata a fost anulata corect pentru un fault comis de Morata.

Deschiderea scorului s-a produs in cele din urma in minutul 78, cand Jimenez a sutat din fata portii dupa o faza incalcita. Cinci minute mai tarziu, Juventus a mai primit un gol, dupa ce Godin a sutat si mingea a fost deviata de Ronaldo in propria poarta.

Revenire de zile mari pentru Manchester City

In Germania, Schalke 04 a avut victoria in mana cu Manchester City, dar a pierdut cu 3-2.

Gruparea lui Guardiola a inceput excelent si a deschis scorul in minutul 19 prin Aguero, care a profitat de o pasa gresita a portarului nemtilor.

Totusi, Schalke a reusit sa intoarca rezultatul inainte de pauza, prin doua penaltiuri transformate de Bentaleb in minutele 38 si 45.

City a ramas in inferioritate numerica din minutul 68, dupa ce Otamendi a vazut al doilea galben, insa Sane a salvat-o pe City cu un gol de toata frumusetea din lovitura libera trimis de Sane in minutul 85. Inainte de final, Sterling a reusit sa marcheze golul victoriei lui City.

Mansa retur a ambelor meciuri va avea loc pe 12 martie.

Principalele evenimente ale meciurilor:

90+4 - S-au incheiat cele doua meciuri!

90 - GOL MAN CITY!! Sterling inscrie pentru City, din pasa portarului Ederson, care reuseste o revenire magnifica in Germania!

85 - GOL MAN CITY!! Sane inscrie magnific din lovitura libera de la 23 de metri, direct in vinclu!

82 - GOL ATLETICO!!! Godin face 2-0 cu un sut din unghi dupa o faza fixa!

78 - GOL ATLETICO! Jimenez deschide scorul cu o reluare din fata portii, dupa o faza incalcita!

70 - GOL ANULAT ATLETICO! Morata inscrie cu o lovitura de cap, dar reusita e anulata dupa cateva minute in urma consultarii VAR. Decizia este corecta

68 - City ramane in 10 oameni pe terenul lui Schalke, duoa ce Otamendi a vazut al doilea cartonas galben.

56 - Ilkay Gundogan este aproape de gol pentru City, dar sutul sau trece putin pe langa poarta.

53 - Atletico s-a napustit in atac in startul partii secunde si rateaza o noua ocazie de gol.

50 - Sansa uriasa pentru Atletico in meciul cu Juventus! Diego Costa ramane singur cu portarul, dar trage mult pe langa!

46 - Se reiau meciurile!

45 - Pauza pe cele doua stadioane!

45 - GOL SCHALKE! Bentaleb inscrie din nou din penalti pentru Schalke si City e condusa cu 2-1!

38 - GOL SCHALKE! Nemtii egaleaza in meciul cu City din penalti printr-un sut trimis de Bentaleb pe centrul portii!

29 - Griezmann trage din unghi din lovitura libera, insa portarul lui Juventus respinge in corner.

25 - Schalke e aproape de egalare in meciul cu City, dar sutul trimis de Mark Uth trece alaturi.

19 - GOL MANCHESTER CITY! Portarul lui Schalke paseaza gresit, iar Aguero baga mingea in poarta din cativa metri!

17 - Kevin De Bruyne are o sansa buna pentru City, dar sutul sau se duce pe centrul portii si e parat.

9 - Cristiano Ronaldo trage puternic din lovitura libera de la 30 de metri, dar Oblak scoate de sub transversala!

7 - City e aproape de gol in meciul cu Schalke, insa lovitura de cap trimisa de Aguero e scoasa fenomenal de Fahrmann.

1 - Au inceput meciurile!

Echipele de start Atletico - Juventus:

Atletico: Oblak; Juanfran, Gimenez, Godin, Filipe; Thomas, Rodri, Saul, Koke; Griezmann et Diego Costa

Juventus: Szczesny; De Sciglio, Bonucci, Chiellini, Alex Sandro; Bentancur, Pjanic, Matuidi; Dybala, Mandzukic, Cristiano Ronaldo

Echipele de start Schalke - Manchester City:

Schalke: Fahrmann, Nastasic, Bruma, Sane, Oczipka, Bentaleb, McKennie, Caligiuri, Mendyl, Serdar, Uth

Manchester City: Ederson, Walker, Laporte, Otamendi, Fernandinho, Gundogan, De Bruyne, Silva (C), Bernardo, Sterling, Aguero

Mansa retur va avea loc pe 12 martie.

Iata aici rezultatele inregistrate in meciurile de marti

Boloş, despre taxa pe boală: "Cel care stă în concediu medical primeşte mai mulţi bani decât atunci când este la serviciu"
Ministrul de Finanţe Marcel Boloş a explicat, joi, 28 martie, că numărul mare de concedii medicale nu asigură sustenabilitatea bugetului asigurărilor sociale. Declarația vine în...
Membru USR, agresat când strângea semnături, în București: ”Au rupt câteva liste, noi vom strânge şi mai multe”
USR anunţă că, miercuri, un membru USR a fost agresat în timp ce strângea semnături în zona Lujerului din Sectorul 6, Bucureşti. ”Ieri, un membru USR a fost agresat în timp ce...
#Rezultate Liga Campionilor, #Liga Campionilor LIVE , #rezultate Champions League