Liga Campionilor: Real Madrid, eliminata de Ajax dupa o umilinta cum rar se vede. Tottenham merge si ea in sferturi

Marti, 05 Martie 2019, ora 23:53
18796 citiri

Real Madrid a fost eliminata in optimile de finala din Liga Campionilor de Ajax Amsterdam dupa un meci de-a dreptul incredibil. Tottenham s-a calificat si ea in sferturile de finala dupa ce a eliminat-o pe Borussia Dortmund.

Real Madrid a castigat cu 2-1 prima mansa din Olanda, insa a pierdut halucinant returul de pe Santiago Bernabeu cu 4-1 si a fost eliminata.

Nimic nu avea sa anunte desfasurarea evenimentelor de pe Bernabeu, intr-o seara ce va ramane pentru multi ani de acum inainte in memoria fanilor fotbalului.

Real a inceput in forta si a avut o bara transversala prin Varane in startul meciului, dar Ajax a jucat foarte curajos si a profitat de aproape toate sansele avute.

Ziyech a deschis scorul in minutul 7 pentru "lancieri", iar Neres a facut 2-0 in minutul 18, dupa o actiune de senzatie a lui Tadici.

De parca nu era de ajuns pentru Real, Vinicius si Lucas au iesit de pe teren plangand in prima repriza din cauza unor accidentari.

In minutul 62, Tadici a facut 3-0 pentru Ajax, dupa o faza la care arbitrul a avut nevoie de mai bine de 3 minute pentru a valida golul, existand suspiciunea ca mingea ar fi iesit in aut cu cateva faze inainte.

Real a incercat o remontada istorica, iar Asensio a marcat in minutul 70, dar elanul gazdelor a fost taiat brusc de Schone, care a marcat un gol de toata frumusetea din lovitura libera doua minute mai tarziu.

Madrilenii incheie astfel in genunchi parcursul din Liga Campionilor, competitie pe care au dominat-o categoric in ultimii ani. Real nu mai are astfel niciun obiectiv in acest sezon, dupa parcursul modest din La Liga si eliminarea din Cupa Spaniei si se pregateste de schimbari masive.

In celalalt meci al serii, Tottenham a castigat cu 1-0 pe terenul lui Dortmund, dupa o reusita a lui Harry Kane. Britanicii merg in sferturi, dupa ce si in prima mansa s-au impus cu 3-0.

REAL MADRID - AJAX 1-4 (Asensio '70 / Ziyech '8, Neres '18, Tadici '62, Schone '72)

BORUSSIA DORTMUND - TOTTENHAM 0-1 (Kane '49)

Cele mai importante faze ale cele doua meciuri:

90+5 - Se incheie cele doua meciuri!

90+3 - Nacho de la Real Madrid este eliminat!

87 - Ajax e aproape de golul de 5-1, insa Ziyech trage incredibil peste poarta din doar sase metri desi nu era jenat de nimeni!

83 - Ratare incredibila pentru Real Madrid, dar Modrici paseaza prea in spate pentru Benzema si Bale nu reuseste sa profite!

76 - Pulisici e aproape de egalare pentru Dortmund in meciul cu Tottenham, dar lovitura sa de cap se duce putin peste.

72 - GOL AJAX!!! Lasse Schone marcheaza un gol de zile mari din lovitura libera si scorul devine 4-1 pentru Ajax!!!

70 - GOL REAL MADRID!!! Asensio marcheaza cu o reluare langa bara! Sa asistam la o remontada istorica? Real mai are nevoie de doua goluri!!!

68 - Dortmund are posesia in meciul cu Tottenham, dar britanicii se apara bine.

62 - Ajax inscrie prin Tadici pe Santiago Bernabeu, dar se consulta reluarea video! Da, golul este validat dupa ce arbitrul a asteptat timp de 3 minute ok-ul din partea colegilor sai! Real a invocat un aut, dar dupa o faza neclara golul s-a validat!!! Real e ca si eliminata, are nevoie sa inscrie trei goluri fara sa mai primeasca pentru a se califica!!!

59 - Benzema patrunde superb in careu, dar trage putin pe langa poarta!

49 - GOL TOTTENHAM! Britanicii deschid scorul in Germania prin Harry Kane si soarta calificarii e jucata!

46 - Se reiau cele doua meciuri!

45 - Pauza pe cele doua stadioane!

42 - Ocazie mare pentru Real Madrid! Bale patrunde in banda stanga, dar sutul sau loveste bara laterala!

35 - Nebunia continua pe Bernabeu! Real ii pierde pe Lucas si Vinicius, iesiti accidentati. Au intrat Bale si Asensio.

31 - Tottenham are o prima sansa de gol in meciul cu Dortmund, insa mingea sutata de Son se duce putin pe langa poarta.

31 - Real e aproape de gol, dar Vinicius trage in plasa laterala dupa o patrundere in viteza.

22 - Incredibil ce se intampla pe Bernabeu! Ajax are sansa de a face 3-0, Neres scapa singur cu portarul, dar incearca o scarita si trimite alaturi!

20 - La Dortmund lipsesc ocaziile, dar jocul este foarte fluent. Un singur fault in primele 20 de minute, comis in minutul 18.

18 - GOL AJAX!!! Neres face 2-0 in meciul cu Real Madrid cu o reluare din cinci metri dupa o actiune superba! Real e eliminata la acest scor!!!

10 - Dortmund domina teritorial in startul meciului cu Tottenham, dar lipsesc ocaziile.

8 - GOL AJAX!!! Olandezii dau lovitura pe Bernabeu si deschid scorul printr-un sut trimis de Ziyech langa bara din centrul careului!

4 - Real Madrid e aproape de gol in meciul cu Ajax, insa Varane trimite cu capul in transversala din doar cativa metri!

1 - Au inceput cele doua meciuri!

Info: In prima mansa, Real Madrid a invins Ajax cu 2-1, iar Tottenham a trecut de Dortmund cu 3-0.

Echipele de start Real - Ajax:

Real Madrid: Courtois, Carvajal, Varane, Nacho, Reguilon, Modric, Casemiro, Kroos, Lucas Vazquez, Vinicius, Benzema

Ajax: Onana, Mazraoui, De Ligt, Blind, Tagliafico, De Jong, Schone, Van de Beek, Neres, Ziyech, Tadic.

Echipele de start Dortmund - Tottenham:

Dortmund: Burki; Wolf, Akanji, Diallo, Guerreiro; Witsel, Weigl; Sancho, Reus, Gotze; Alcacer

Tottenham: Lloris, Aurier, Alderweireld, Sanchez, Vertonghen, Davies, Winks, Sissoko, Eriksen, Son, Harry Kane

Miercuri vor avea loc meciurile FC Porto - AS Roma si PSG - Manchester United

De ce Robert Negoiță nu poate fi candidatul coaliției la Primăria Capitalei. „Niciun primar de sector nu are mai multe șanse decât Piedone”
În contextul unei crize generate în alianța PSD-PNL, generată de zvonurile legate de o eventuală retragere a medicului Cătălin Cîrstoiu, primarul de la Sectorul 3, Robert Negoiță, s-a...
#Liga Campionilor LIVE, #Rezultate Liga Campionilor, #echipe calificate Liga Campionilor , #rezultate Champions League