Liga Campionilor, optimi: Juventus a remizat cu Tottenham. Manchester City a facut spectacol la Basel

Marti, 13 Februarie 2018, ora 23:35
11658 citiri

Marti seara s-au disputat primele doua partide din turul optimilor de finala ale Ligii Campionilor. La Torino, Juventus a remizat cu Tottenham, scor 2-2, dupa ce in minutul 10 avea 2-0, iar la Basel, Manchester City s-a impus cu un categoric 4-0.

Juventus - Tottenham 2-2 (Higuain '2 si '9 - penalti / Kane '35, Eriksen '72)

Basel - Manchester City 0-4 (Gundogan '15 si '54, Bernardo Silva '18, Aguero '23)

Spectacol la Torino

Juventus a inceput ca din tun partida disputata pe teren propriu, in fata a 35.000 de suporteri care au facut o atmosfera incendiara.

Golgheterul Gonzalo Higuain a deschis scorul dupa numai 75 de secunde. Argentinianul a plecat dintr-un offside, nesemnalizat insa de asistent, si a marcat cu un voleu superb, dupa o lovitura libera executata excelent de Pjanic.

Peste alte 7 minute, Ben Davies l-a luat cu fulgi cu tot pe Bernadeschi in propriul careu, iar centralul a aratat punctul cu var. A batut Higuain si a dus scorul la 2-0, chiar daca Lloris a ghicit coltul si chiar a atins mingea.

A fost si momentul in care trupa lui Maurizio Pochettino s-a trezit si a inceput sa fie la timona jocului. Kane a redus din handicap, in minutul 35, dupa o pasa primita pe culoar de la Alli. Dar Juventus putea intra cu doua goluri avans la cabine, daca Higuain nu rata un penalti dictat in prelungirile primei reprize, dupa o intrare hazardata a lui Aurier asupra lui Douglas Costa.

In partea secunda, Tottenham a continua sa aiba posesia si a reusit sa egaleze in minutul 72. Eriksen a executat inselator o lovitura libera de la 20 de metri, iar Buffon s-a pacalit.

2-2 si soarta calificarii se va decide la inceputul lunii martie, la Londra, unde prima sansa o are acum Tottenham

Macelul de la Basel

Daca la Torino am avut parte de un meci memorabil, la Basel jocul n-a avut istoric, trupa lui Josep Guardiola predand o adevarata lectie de fotbal campioanei Elvetiei si scorul putea fi chiar mai categoric.

Gundogan, cu doua reusite superbe, Bernardo Silva si Aguero au fost autorii golurilor, iar returul de pe Etihad Stadium va reprezenta doar un meci de palmares.

Mansele retur ale celor doua partide se vor disputa pe 7 martie.

Desfasurarea partidelor:

FINALUL MECIURILOR

min.72 - GOOOL TOTTENHAM!!! Eriksen il pacaleste pe Buffon dintr-o lovitura de la 20 de metri!!!

min.56 - Lloris are o interventie de zile mari la un sut din unghi al lui Bernardeschi.

min.54 - GOOOL MANCHESTER CITY!!! Liderul din Premier League isi continua recitalul, iar Gundogan duce scorul la 4-0, cu sut la vinclu din afara careului!!!

Reincepe spectacolul! Startul reprizelor secunde!

PAUZA

min.45+2 - Higuain rateaza de la punctul cu var!!! Varful argentinian suteaza in forta, insa pe directia lui Lloris, care respinge in bara transversala!!!

min.45+1 - PENALTI JUVENTUS! Douglas Costa trece ca un tren de mare viteza pe langa Aurier, iar ivorianul il faulteaza in careu!

min.44 - City are in deplasarea de la Basel o posesie de 74%!

min.42 - Alli reia slab cu capul dintr-o pozitie buna. Spurs domina jocul, iar spectatorii sunt nemultumiti ca Juventus s-a baricadat in defensiva.

min.40 - La Basel, City trece in doua randuri pe langa golul de 4-0...

min.35 - GOOOL TOTTENHAM!!! Alli ii paseaza excelent lui Kane, iar golgheterul din Premier League il dribleaza pe Buffon si reduce din handicap!!!

min.29 - Pe contraatac, Higuain trece milimetric pe langa hattrick! Superba faza creata de Pjanic si Pipita Higuain.

min.25 - Buffon scoate excelent la o lovitura de cap trimisa din apropiere de Kane. Spurs e echipa care domina partida in aceste moment.

min.23 - GOOOL MANCHESTER CITY!!! Aguero isi trece si el numele pe tabela de marcaj, cu un sut de la distanta, iar partida si calificarea sunt deja jucate!!!

min.18 - GOOOL MANCHESTER CITY!!! Bernardo Silva primeste de la Sterling si il invinge pe portarul lui Basel cu un sut din interiorul careului!!!

min.15 - GOOOL MANCHESTER CITY!!! Gundogan profita de o centrare a lui De Bruyne si deschide scorul pe St. Jakob Park!!!

min.9 - GOOOL JUVENTUS!!! Bate Higuain, Lloris ghiceste coltul, dar mingea intra in poarta!!!

min.8 - Penalti pentru Juventus! Bernardeschi e faultat in careu de Ben Davies si arbitrul Felix Brych arata punctul cu var!

min.2 - Ocazie mare pentru City! Portarul Vaclik scoate de sub bara o minge trimisa cu capul de Gundogan.

min.2 - GOOOL JUVENTUS!!! Higuain deschide scorul dupa numai 1 minut si 15 secunde, cu o reluare superba, dupa o pasa primita de la Pjanic!!! Defensiva lui Spurs a fost facuta sah-mat!!!

*Foto: Ziare.com

ora 21:45 - Au inceput cele doua intalniri.

ECHIPELE DE START:

JUVENTUS: Buffon - De Sciglio, Chiellini, Benatia, Alex Sandro - Pjanic, Khedira - Douglas Costa, Bernardeschi, Mandzukic - Higuain.

Antrenor: Massimiliano Allegri.

TOTTENHAM: Lloris - Aurier, Sanchez, Vertonghen, Davies - Eriksen, Dier, Dembele, - Lamela, Kane, Alli.

Antrenor: Mauricio Pochettino.

---------------------------------

BASEL: Vaclik - Lang, Xhaka, Lacroix, Suchy, Riveros - Elyounoussi, Frei, Die, Stocker - Oberlin.

Antrenor: Raphael Wicky

MANCHESTER CITY: Ederson - Walker, Kompany, Otamendi, Delph - De Bruyne, Fernandinho, Gundogan - Bernardo Silva, Aguero, Sterling.

Antrenor: Pep Guardiola.

INFO: La TV, partida dintre Tottenham Hotspur si Juventus poate fi vizionata pe posturile Pro TV si Telekom Sport 1, in timp ce meciul dintre Basel si Manchester City va fi transmis in direct de postul Telekom Sport 2.

Mansele retur sunt programate pe 7 martie.

Intrarea în Schengen pune sub lupă corupția din România: “Iar ne-a prins ninsoarea nepregătiți”
România intră în spațiul Schengen doar pe cale maritimă și aeriană, la finalul lunii martie 2024. Aderarea va stimula turismul și comerțul și va consolida piața internă. Pe de altă...
„Ne mai gândim”. Nicolae Ciucă s-ar vedea în turul doi la prezidențiale cu Marcel Ciolacu, dacă coaliția nu va avea candidat comun
Discuţiile despre candidaţii la alegerile prezidenţiale vor avea loc, între PNL şi PSD, după alegerile din data de 9 iunie, declara liderul liberal Nicolae Ciucă. Ciucă admite că, dacă...
#rezultate optimi Liga Campionilor, #LIVE meciuri Liga Campionilor, #LIVE meci Juventus Tottenham, #LIVE meci Basel City , #rezultate Champions League