Liga Campionilor: Juventus, cu un Cristiano Ronaldo incredibil, a eliminat-o pe Atletico Madrid. Manchester City a facut scor cu Schalke

Marti, 12 Martie 2019, ora 23:53
16801 citiri

Juventus si Manchester City s-au calificat, marti seara, in sferturile de finala ale Ligii Campionilor.

Dupa ce-a fost invinsa cu 2-0 in tur de Atletico Madrid, "Batrana Doamna" a intors scorul in returul de la Torino (scor 3-0), gratie unui hattrick reusit de Cristiano Ronaldo.

De partea cealalta, Manchester City a umilit-o pe Schalke, scor 7-0, obtinand calificarea in sferturi cu scorul general de 10-2!

In cea mai asteptata confruntare a serii si poate a optimilor de finala, Juventus a reusit ceea ce putini mai credeau, sa intoarca scorul din tur in fata defensivei gandite de Diego Simeone.

Cu un Cristiano Ronaldo intr-o zi de gratie, campioana Italiei a dominat partida de la un cap la altul, oaspetii nereusind sa trimita nici macar un sut pe spatiul portii aparate de polonezul Szczesny.

Cristiano Ronaldo a punctat in minutele 27 si 48, ambele reusit cu capul, in timp ce golul calificarii a venit dintr-un penalti obtinut de Bernardeschi cu 5 minute inainte de finalul timpului regulamentar.

La Manchester, City i-a aplicat o corectie usturatoare lui Schalke, pe care o invinsese si in meciul tur. A fost 7-0 pentru "cetateni", dupa reusitele lui Aguero (2), Sane, Sterling, Bernardo Silva, Foden si Gabriel Jesus.

Omul meciului a fost neamtul Leroy Sane, care, pe langa gol, a oferit si trei assituri.

Ati putut urmari, in direct pe site-ul Ziare.com, partidele programate marti seara in optimile de finala ale Ligii Campionilor:

Juventus - Atletico Madrid 3-0 (Cristiano Ronaldo '27, '48 si '86 - penalti)

in tur: 0-2

Manchester City - Schalke 7-0 (Aguero '35 - penalti si '38, Sane '42, Sterling '57, Bernardo Silva '71, Foden '78, Gabriel Jesus '84)

in tur: 3-2

Desfasurarea partidelor:

FINAL la Manchester City - Schalke: "Cetatenii" se impun cu un categoric 7-0 si se califica fara emotii in faza urmatoare a competitiei.

min.86, GOOOL JUVENTUS!!! Cristiano Ronaldo marcheaza de la 11 metri cu un sut in forta, iar Juventus e calificata, la acest scor, in sferturile de finala!!!

min.85, penalti la Juventus - Atletico Madrid: Arbitrul arata punctul cu var dupa ce Corea il impinge in careu pe Bernardeschi!

min.84, GOOOL MANCHESTER CITY!!! Gabriel Jesus marcheaza golul 7 al partidei cu un sut de la marginea careului!!!

min.78, GOOOL MANCHESTER CITY!!! Foden combina superb cu Sane si duce scorul la un incredibil 6-0!!!

min.71, GOOOL MANCHESTER CITY!!! Bernardo Silva marcheaza cu un sut de la 13 metri, iar scorul la general devine 8-2 in favoarea "cetatenilor"!!!

min.57, GOOOL MANCHESTER CITY!!! Sterling isi trece si el numele pe lista marcatorilor, indeplinind o simpla formalitate dupa o pasa excelenta a lui Sane!!!

INFO: In primele 50 de minute, Atletico Madrid n-a trimis niciun sut pe spatiul portii adverse.

min.48 - GOOOL JUVENTUS!!! Cristiano Ronaldo marcheaza din nou cu capul, golul fiind validat gratiei tehnologiei de linia portii!!! Daca se va mentine acest scor, meciul va merge in prelungiri.

min.42, GOOOL MANCHESTER CITY!!! Britanicii ajung la trei goluri marcate in doar 7 minute, dupa ce Sane a primit la marginea careului si l-a executat pe Faehrmann!!!

min.38, GOOOL MANCHESTER CITY!!! Aguero marcheaza dupa o pasa a lui Sterling!!!

min.35, GOOOL MANCHESTER CITY!!! Aguero inscrie de la 11 metri printr-o 'scarita!!!

min.32, penalti la Manchester City - Schalke: Bruma il faulteaza in careu pe Bernardo Silva, iar arbitrul arata punctul cu var!

min.27, GOOOL JUVENTUS!!! Cristiano Ronaldo inscrie cu capul dupa o centrare excelenta a lui Bernardeschi!!!

min.4, gol anulat la Juventus - Atletico Madrid: Gazdele inscriu, insa golul e anulat pentru un fault la portar al lui Cristiano Ronaldo. Se cere interventia VAR-ului, iar faultul in atac e confirmat.

ora 22:00 - Au inceput meciurile.

INFO: La TV, intalnirile vor putea fi urmarite in direct pe posturile Digi Sport 1 si 2, precum si pe Telekom Sport 1 si 2.

ECHIPELE DE START

JUVENTUS: Szczesny - Cancelo, Bonucci, Chiellini, Spinazzola - Pjanic, Matuidi, Emre Can - Bernardeschi, Cristiano Ronaldo, Mandzukic

Antrenor: Massimiliano Allegri.

ATLETICO MADRID: Oblak - Arias, Gimenez, Godin, Juanfran - Koke, Rodrigo, Saul, Lemar - Morata, Griezmann.

Antrenor: Diego Simeone.

-------------------------

MANCHESTER CITY: Ederson - Walker, Danilo, Laporte, Zinchenko - Gundogan, Silva - Sterling, Bernardo Silva, Sane - Aguero.

Antrenor: Pep Guardiola.

SCHALKE: Faehrmann - Bruma, Stambouli, Sane, Oczipka - McKennie, Serdar, Bentaleb - Konoplyanka, Burgstaller, Embolo.

Antrenor: Domenico Tedesco.

Manchester United, Tottenham Hotspur, Ajax Amsterdam si FC Porto au obtinut, saptamana trecuta, calificarea in sferturile Ligii Campionilor.

In ultimele doua jocuri din optimi, programate miercuri seara, se vor intalni FC Barcelona - Olympique Lyon (in tur 0-0) si Bayern Munchen - Liverpool (in tur 0-0).

Intrarea în Schengen pune sub lupă corupția din România: “Iar ne-a prins ninsoarea nepregătiți”
România intră în spațiul Schengen doar pe cale maritimă și aeriană, la finalul lunii martie 2024. Aderarea va stimula turismul și comerțul și va consolida piața internă. Pe de altă...
„Ne mai gândim”. Nicolae Ciucă s-ar vedea în turul doi la prezidențiale cu Marcel Ciolacu, dacă coaliția nu va avea candidat comun
Discuţiile despre candidaţii la alegerile prezidenţiale vor avea loc, între PNL şi PSD, după alegerile din data de 9 iunie, declara liderul liberal Nicolae Ciucă. Ciucă admite că, dacă...
#LIVE meciuri Liga Campionilor, #meciuri Liga Campionilor direct, #rezultate optimi Liga Campionilor, #echipe sferturi Liga Campionilor , #rezultate Champions League