Viitorul lui Hagi castiga derbiul cu CFR Cluj printr-un gol de poveste

Sambata, 21 Octombrie 2017, ora 22:38
11229 citiri

Viitorul lui Gica Hagi s-a impus la limita, scor 1-0, in derbiul etapei cu numarul 15 din Liga 1 cu CFR Cluj.

Unicul gol al partidei a fost marcat de brazilianul Eric, care a transformat impecabil o lovitura libera.

CFR, liderul la zi al campionatului, a inceput mai bine partida de la Ovidiu si trebuia sa primeasca un penalti in minutul 12, atunci cand Hodorogea l-a secerat in careu pe Deac, insa arbitrul Coltescu a lasat jocul sa continue.

In finalul primei reprize arbitrul a dezavantajat si gazdele dupa ce l-a iertat de un cartonas rosu pe Vinicius, ce care l-a oprit pe Tucudean din a ramane singur cu portarul cu un fault cinic si dur.

Pe finalul reprizei, in minutul 44, brazilianul Eric a sutat superb din lovitura libera si a trimis la vinclu de la 25 de metri.

In repriza secunda oaspetii au incercat cu disperare sa gaseasca macar golul egalizator, insa au atacat haotic de cele mai multe ori si s-au expus contrelor dobrogenilor, care si ei au irosit sanse bune.

Ardelenii au atacat chiar si cu portarul in prelungiri, iar Paun a trimis o centrare pe bara transversala, in timp ce Muresan a reluat la o palma de bara.

Gica Hagi obtine prima victorie in fata lui Dan Petrescu si Viitorul urca in zona play-off-ului, iar la varful clasamentului CFR-ului si-a irosit avantajul pe care il luase in prima parte a sezonului.

ECHIPELE DE START

Viitorul: Rimniceanu - Daniel Lopez, Tiru, Hodorogea, Cr. Ganea - Cicaldau, T. Baluta, Vina - Tucudean, Eric de Oliveira, Chitu.

Antrenor: Gheorghe Hagi.

Rezerve: Buzbuchi, Horj, De Noojer, Matan, Chitu, Ciobanu, Kofi Twumasi

CFR Cluj: Arlauskis - Cr. Manea, Vinicius, A. Muresan, Mario Camora (cp) - Peteleu, Hoban - Djokovici, Deac, Culio - Balde.

Antrenor: Dan Petrescu.

Rezerve: Duka, Boli, Rus, Nistor, Coman, Moutinho, Paun

REPER ar vrea candidați comuni cu Alianța Dreapta Unită, la Capitală: "Luăm cu toții decizia matură de a ne așeza cât mai repede la masă"
REPER, partidul condus de fostul premier Dacian Cioloș, anunță că a trimis o invitație la dialog colegilor de la USR, PMP și Forța Dreptei, filialele din București, în vederea găsirii...
George Simion anunță alianțe electorale cu noi formațiuni politice anti-sistem. „Suntem în plină lovitură de stat”
Preşedintele Alianţei pentru Unirea Românilor, George Simion, a declarat joi, 28 martie, la Bistriţa, că a avut consfătuiri cu 30 de formaţiuni politice neparlamentare, cu care ar urma să...
#Viitorul victorie CFR Cluj, #CFR Cluj pierde Viitorul, #Viitorul Hagi Liga 1 rezultate , #Liga I