CFR Cluj se califica in play-off-ul Champions League dupa o victorie fenomenala pe terenul lui Celtic

Marti, 13 August 2019, ora 23:41
44755 citiri

CFR Cluj s-a calificat in play-off-ul Champions League dupa ce a obtinut o victorie incredibila pe terenul celor de la Celtic. Campioana Romaniei s-a impus la Glasgow cu scorul de 4-3 la capatul unei partide fabuloase, care va intra in istorie.

In urma acestui rezultat, elevii lui Dan Petrescu si-au asigurat prezenta in grupele cupelor europene, o victorie in play-off ducandu-i in grupele Ligii, iar o infrangere in grupele Europa League.

Duelul de pe Celtic Park a inceput intr-o nota echilibrata, ardelenii evoluand agresiv si destul de sus in teren, punand presiune pe jucatorii adversi. Iar asta s-a vazut in dinamica jocului, ocaziile la poarta lui Bain aparand destul de repede.

Dupa un penalti cat se poate de clar refuzat de arbitru la Deac, acelasi jucator al CFR-ului a reusit sa deschida scorul in minutul 27, reluand in plasa balonul centrat foarte bine de Omrani.

Scotienii au incercat sa egaleze, insa la pauza echipa noastra a intrat la vestiare in avantaj si cam toata lumea se astepta la un meci mare.

Dupa reluarea jocului cei de la Celtic au lovit rapid, Forrest si Edouard marcand de doua ori in zece minute pentru a aduce gazdele in avantaj.

Omrani a restabilit egalitatea in minutul 76, transformand un penalti acordat dupa un hent la Brown, insa scotienii au marcat imediat dupa reluarea jocului, profitand de gafele mari din defensiva romana.

Cinci minute mai tarziu acelasi Omrani marca pentru 3-3 cu un sut din cadere sub transversala, iar in prelungirile prelungirilor Tucudean a punctat pentru un incredibil 4-3!

Pe CFR o asteapta acum o "dubla" de foc cu Slavia Praga pentru accederea in grupele Champions League si accesul la potul de peste 20 de milioane de euro, insa Petrescu si-a indeplinit deja obiectivul pentru acest sezon, echipa avand asigurata prezenta in grupele Europa League si in caz de infrangere.

Desfasurarea meciului:

Min.90+7 Final de partida!

Min.90+7 GOOOOOL CFR! Tucudean inscrie pe contra si staff-ul campioanei navaleste pe teren!

Min.90+2 Arlauskis respinge bine sutul lui Forest.

Min.90 Am intrat in prelungiri, vor fi 6 minute suplimentare!

Min.86 Rezista ardelenii, insa Celtic creste presiunea pe acest final.

INFO: La acest scor CFR se califica!

Min.81 GOOOOOOL CFR! Omrani inscrie cu un sut sub transversala dupa ce Bain respinsese in lateral un balon trimis in forta de Paun!

Min.78 Feroviarii isi reiau atacurile.

Min.76 GOL CELTIC! Greseste din nou defensiva clujeana si scotienii inscriu!

Min.74 GOOOOOL CFR! Omrani inscrie de la 11 metri!

Min.72 PENALTI CFR! Brown deviaza un balon cu mana si arbitrul arata punctul cu var!

Min.68 Se joaca frumos, pe contre, ambele echipe incercand sa inscrie.

Min.63 Galben pentru Deac.

INFO: Acum este clar, nu vom avea prelugiri.

Min.61 GOL CELTIC! Edouard inscrie dupa ce Burca si Aurelio se incurca reciproc si balonul il gaseste singur pe jucatorul scotienilor in careul nostru!

Min.54 Ce ocazie! Edouard reia putin pe langa poarta!

Min.51 Sut-centrare al lui Omrani respins in fata de Bain!

INFO: La acest scor avem prelungiri.

Min.51 GOL CELTIC! Forrest inscrie dupa o faza la care defensiva romana este facuta sah-mat!

Min.48 Sansa mare pentru Celtic, Arlauskis este la post!

Min.46 Incepe repriza secunda.

___________________

Min.45+2 Finalul primei parti! CFR conduce cu 1-0!

Min.45 Ne apropiem de pauza si scotienii forteaza egalarea.

Min.41 Cartonas galben pentru El Hamed.

Min.37 Forrest patrunde bine, suteaza pe coltul scurt si avem din nou sansa. Balonul se duce pe langa buturile aparate de Arlauskis.

Min.30 Djokovic suteaza in forta de la 25 de metri, portarul respinge cu piciorul!

INFO: La acest scor, campioana Romaniei merge in play-off-ul Champions League.

Min.27 GOOOOL CFR! Omrani centreaza din banda stanga, Deac se inalta si reia cu capul, iar mingea intra in plasa dupa ce loveste bara!

Min.26 Johnston patrunde usor spre poarta CFR-ului, dar avem noroc pentru ca suteaza pe langa poarta.

Min.20 Incearca sa tina mingea cat mai mult elevii lui Petrescu si reusesc asta in multe momente.

Min.11 Joc destul de curajos facut de CFR in acest debut de partida.

Min.8 Deac lufteaza incredibil din pozitie ideala, este secerat in careul advers de McGregor, insa arbitrul lasa jocul sa continue.

Min.5 Sut de la distanta al lui Camora, Bain retine fara emotii.

Min.1 Fluier de start! Celtic are prima lovitura a partidei.

ECHIPELE DE START

Celtic: Bain - Elhamed, Ajer, Simunovic - McGregor, Brown, Ntcham, Forrest - Christie, Edouard, Johnston

Rezerve: Gordon, Jullien, Bitton, Griffiths, Bayo, Morgan, Bolingoli

Antrenor: Neil Lennon

CFR Cluj: Arlauskis - Susic, Vinicius, Burca, Camora - Djokovic, Bordeianu, L. Aurelio - Deac, Rondon, Omrani

Rezerve: Vatca, Sylla, Paun, Tucudean, Muresan, Peteleu, Cestor

Antrenor: Dan Petrescu

Arbitru: Andris Treimanis (Letonia)

INFO: Invingatoarea se califica in play-off-ul Champions League si se va duela cu Slavia Praga pentru un loc in grupe. Invinsa merge in play-off-ul Europa League, unde va da peste castigatoarea duelului dintre Sheriff Tiraspol si AIK Stockholm.

Din ce destinații vin primele avioane în România imediat după intrarea în „Air Schengen”. Pasagerii nu vor mai face controalele la frontieră
Primele zboruri din spaţiul Schengen care vor ateriza duminică pe aeroportul Henri Coandă vor fi cele care vin de la Paris, Viena, Hamburg, Roma, Zurich, Munchen, Amsterdam şi Geneva,...
Ciolacu anunță plafonări ”oriunde există speculă”. Energie și gaze, RCA și dobânzi, deja pe listă
Schema de plafonare și compensare la gaze și energie electrică se prelungește încă un an, urmând ca din aprilie 2025 să se revină treptat, timp de un an, la piața liberă, potrivit unei...
#CFR Cluj Celtic Champions League, #Celtic CFR Cluj rezultat, #Celtic CFR LIVE , #Champions League