Astra trece de CFR Cluj si se califica in finala Cupei Romaniei

Miercuri, 24 Aprilie 2019, ora 21:41
10525 citiri

Astra Giurgiu este prima finalista a Cupei Romaniei, formatia de la malul Dunarii reusind sa treaca de campioana CFR Cluj dupa o "dubla" spectaculoasa.

Giurgiuvenii au profitat de victoria cu 3-1 obtinuta in partida tur, in Gruia, si au obtinut biletele pentru ultimul act al competitiei dupa o remiza, scor 2-2, pe teren propriu.

Chiar daca Dan Petrescu spunea ca are incredere in revenirea echipei sale, la Giurgiu a aliniat o echipa secunda, iar asta s-a vazut pe teren.

Astra a deschis scorul in minutul 34, atunci cand Butean a transformat impecabil o lovitura libera de la 20 de metri, iar trei minute mai tarziu Alibec dubla avantajul gazdelor transformand un penalti.

CFR a lovit in finalul primei parti, prin Costache, pentru ca in partea secunda Deac sa rateze o lovitura de la 11 metri.

Acelasi Costache a punctat pentru a doua oara, insa CFR-ul nu a reusit nici macar o victorie de palmares.

In prelungiri, Omrani s-a prabusit pe gazon si a fost transportat de urgenta cu ambulanta la spital, starea lui fiind serioasa.

Astra isi va afla adversara din finala joi seara, dupa disputarea duelului dintre Viitorul si Craiova.

Desfasurarea meciului:

Min.90+8 Finalul partidei! Astra merge in finala!

Min.66 GOOOL CFR! Costache reuseste "dubla"!

Min.42 GOOOL CFR! Costache reduce din diferenta pe final de repriza!

Min.37 GOOOL Astra! Alibec puncteaza de la 11 metri!

Min.34 GOOOL Astra! Butean deschide scorul!

Min.15 Nu avem foarte multe ocazii pana acum.

Min.1 Incepe partida!

ECHIPELE DE START

Astra: Lazar - Butean, Erico, Cestor, Radunovic - N. Rosu, R. Pires - V. Gheorghe, Alibec, Llullaku - Zoua.

Rezerve: M. Santos, R. Crisan, R. Moise, Hambo, Biceanu, Begue, Dima.

Antrenor: Costel Enache

CFR: Jesus Fernandez - Peteleu, Muresan, Lang, Camora - Hoban, Males - Costache, Moutinho, A. Ionita - Omrani.

Rezerve: Rus, Manea, Boli, D. Djokovic, C. Deac, Paun, G. Tucudean.

Antrenor: Dan Petrescu

Condiția pusă de Geoană pentru a reveni în politică: ”Am să o fac cu toată inima”
Secretarul general adjunct al NATO, Mircea Geoană, a declarat că nu se află în căutarea unui alt job internaţional după o poziţie atât de importantă la NATO. El a precizat că,...
Ciolacul îl trimite pe Piedone ”la locul lui”. Liderul PSD susține că nu va negocia cu edilul de la Sectorul 5
Preşedintele PSD, Marcel Ciolacu, a declarat miercuri, 24 aprilie, că locul lui Cristian Popescu Piedone nu poate să fie decât ca primar, în continuare, la Sectorul 5, el precizând că nu va...
#Astra CFR Cluj Cupa, #Cupa Romaniei rezultate, #Cupa Romaniei semifinale , #Cupa Romaniei