Ziare.com
Actual Politic Business Sport Life 
< Inapoi la stire
A   A   A
Iohannis versus Iohannis. De ce nu se inghesuie contracandidatii pentru Cotroceni
Joi, 11 Iulie 2019, ora 21:16
Klaus Iohannis este in campanie pentru cel de-al doilea mandat, o campanie a carei aparenta lipsa de miza va avea repercusiuni asupra rolului pe care presedintele il are in ecuatia statului. Dar...
11.07.2019, 18:28 -eleanu :daca va candida numai johanis
sunt valabile alegerile ?
nu prea se vad amatori sa-si vare capul intr-o mortaciune institutionala ca șefia republicii prutnico-valahe.
11.07.2019, 20:42 -Hastalavista :Numai la Pisdisti sunt Valabil alegerile cu un singur candidat
chiar se cere sa fie numai unul la Ciumetii Rosi.
Dupa cum a facut Puscariasul Porkar Draknea, strigand in gura mare "Vreti sa fiu Bulibasa Vostru?"
Daaaaaa, si cine mai era candida??
Tu merit ceva 🍋🍋🍋🍋pentru intrebare desteapta pusa..
11.07.2019, 15:26 -crainou :In mod normal inainte sa iti faci planuri de concediu
mai intai iti faci o verificare a veniturilor si a datoriilor, pentru a vedea cam ce fel de concediu iti poti permite si cam ce buget iti trebuie pentru ca totul sa fie OK. Nu este intelept sa ramai ingropat in datorii, fara venituri care sa le acopere si sa iti faci planuri pentru un concediu pe care nu ti-l permiti. Ma rog nu se potriveste la toata lumea logica asta dar asa ar fi normal. In tot cazul nu iti poti face planuri de viitor care sa implice resurse financiare atunci cand inca datoriile sunt mult mai mari decat veniturile.

La fel si in cazul politicii actuale de la noi. Poate ca ar fi mai intelept ca toti oamenii normali la cap sa isi uneasca fortele si sa scoata de la putere mai intai mizeria pesedista-aldista, iar dupa ce puterea politica a acesteia devine nesemnificativa, deci dupa ce este obtinut controlul asupra carmelor tarii, de abia atunci poate ar fi bine sa inceapa politicienii curati sa se certe intre ei si sa vizeze posturi de conducere. Pana cand nu scapam de ciuma rosie, este o mare greseala ca politicienii curati sa muste si discredita unul pe celalalt, pentru a pune mana pe putere. Am vazut ca deja exista tentatia asta, dar nu este bine pentru romani ceea ce se intampla. Din aceasta lupta a dreptei doar ciumetii rosii are de castigat.
11.07.2019, 08:58 -Gile :E foarte simplu
Mafiotii PSD+alde au fost cei mai buni agenti electorali ai lui Iohannis care are in acest moment in toate sondajele undeva intre 40-45 %!
Si in aceste sondaje nu sunt luate in considerre voturile celor din diaspora !
11.07.2019, 11:08 -DemonBanal :si ponta avea la fel in 2014
.
11.07.2019, 13:38 -Gile :E foarte simplu
In 2014 Ponta a ramas cu acelasi numar de votanti in turul 2!
Diferenta a fost facuta de prezenta masiva la vot in turul 2!
Nu exista nici un grad de comparatie intre situatia din turul 2 din 2014 si cea de acum !
11.07.2019, 08:45 -Gile :E foarte simplu
Iohannis va fi noul presedinte al Romaniei !
In 2 luni de zile *septembrie si octomebrie) nu poate fi recuperata diferenta de 30 % dintre Iohannis si ceilalti posibili candidati !
Nici Papa Francisc nu ar reusi acest lucru !
Exista sanse mari ca Iohannis sa castige din primul tur !
11.07.2019, 07:10 -valll :Vreau sa-mi explice cineva: de ce Ciolos?
De ce a fost numit atunci el premier? Iar ca premier nu a convins, a fost prea cuminte, desi venise ca o solutie de exceptie. Dar in final a fost invitat sa conduca PNL, USR, cu toate ca nu era nici macar inscris in niciunul dintre ele. A avut taria sa-i refuze, aratandu-se astfel superior celor care il imbiau.
A reaparut obtinand rapid un partid, co-presedintia unei aliante cu un partid care dovedise ceva, primul loc pe lista de eurocandidati, sefia unui grup parlamentar, cel mai posibil reprezentznat al aliantei la prezidentiale.
Si Klaus Iohannis a aparut acum cinci ani cam tot din senin, desi fusese un primar de succes. Dar era membru si candidatul unui partid puternic, care si l-a asumat. L-am votat in turul al doilea fiindca prestatia lui m-a convins.
Poate ma convinge si Ciolos, dar sa-mi explice cineva misterul evolutiei lui prea rapide, cum, cel putin, mi se pare mie. Poate d-na Magda Gradinaru motiveaza mai complet sugestie pe care o face in acest articol.
11.07.2019, 07:05 -veghiuripetrisor :Emil Constantinescu,
a castigat alegerile (bine era de nu le castiga), cu fraza; "D-le Iliescu, dumneata crezi in Dumnezeu"? Dar cu toata impotenta lui, dupa un mandat si-a dat seama ca-i inutil si a renuntat. Iohanis a casigat cu "Romania puternica, pas cu pas". Dupa un mandat la fel de sters si neputincios ca al lui Constantinescu, trebuia sa aibe discernamant si onoare si sa lase locul altuia. Un mandat "mort" este totusi mai acceptabil decat doua. Inca 4 ani tot asa "pas cu pas" fara sa facem unul macar, ar fi rau de tot.
11.07.2019, 03:47 -MatusaTamara :Stimata doamna Gradinaru !
Nu este nevoie de nici o campanie prezidentiala.
Cistigatorii se stiu deja.
11.07.2019, 00:34 -MosCraciun :Nu stu daca este inteligent sa sapati groapa lui Iohannis, singurul
pozitionat deschis impotriva coalitiei rosii.
Domnul Ciolos nu cred ca va candida. Va fi probail candidat aliatul sau, domnul Barna. Personaj fara trecut, sters, fara carisma. Dar curat ! Singura sa calitate.
In schimb, ceea ce pare a fi un argument electoral greu, pozitia fata de doamna Kovesi, este doar praf in ochi.

Daca doamna Kovesi nu va avea acum !!! postul dorit, ar putea intra in jocul alegerilor prezidentiale. Si asta va fi un val atomic imposibil de controlat cu precizie. Nici Iohannis, nici ceilalti contracandidati, nu vor putea sa o elimine cu usurinta!

Personal, cred ca doamna Kovesi procuror sef european, domnul Iohannis presedinte bis si Ciolos premier ar fi tripleta cea mai avantajoasa pentru romani si pentru tara.
11.07.2019, 11:07 -DemonBanal :usr este singurul adversar important al ciumei rosii
kwj a acceptat-o pe vasilica ca pm,asta da adversitate
impotriva psd :)
tot el a aruncat-o la gunoi la codruta kovesi,
alta dovada suprema de lupta impotriva ciumei rosii :)
11.07.2019, 08:25 -valll :Ramane Iohannis...
Corect, renunti la cineva daca ai ceva mai bun sa pui in locl. Iohannis, chiar daca s-a ferit sa fie eroul legendar care ne trebuiain lupta cu banda de cleptomani, s-a straduit sa fie un presedinte onorabil.
Si, cine vrea sa vina in locul lui? Daca ar candida cineva cu energia si curajul lui Rares Bogdan, sau cu luciditatea si taria de caracter a lui Sabin Orcan sau Grigore Cartianu, sau macar cu tenacitatea lui Nicusor Dan, m-as mai gandi. Ei ar avea unele sanse sa vina de hac mafiei cleptomane, chiar daca ea si-ar mentine majoritatea. Daca ar candida cineva cu iubire de tara si lumina pe care o emana chipul lui Daniel Roxin in una dintre emisiunile pe care av vazut-o recent, poate ca ar insufleti poporul si ar convinge electoratul sa iasa din vraja PSD.
Dar ce ni se ofera acum, nu convinge. Cred ca USR-PLUS nici nu vor sa lupte cu Iohannis, au si declarat. Vor sa foloseasca prilejul doar ca sa se exprime, sa-si promoveze partidul pentru viitoarea campanie parlamentara. Mai cred ca Iohannis stie asta.
11.07.2019, 02:21 -radu :Niumai ca doamna Kovesi nu vrea
Ea spera pe buna dreptate sa devina procurorul sef al Parchetului European
Cum poti fi un presedinte eficient cu INCĀ acest GUVERN INEPT psd-alde!?
Ideal ar fi fost alegeri anticipate odata cu cele prezidentiale.
Cu un Iohannis presedinte inca un an pana in parlamentare,va fi la fel de dezastruos pt.Romania, asa cum este si in prezent
11.07.2019, 04:07 -MatusaTamara :Stimate domn @Mos Craciun !
Si domnul Barna este un om inteligent si care crede in meritocratie.
Ascultati-l .
https://www.youtube.com/watch?v=xA23y8JEMBk

Dar domnul Iohannis are un plus de prestigiu.
11.07.2019, 00:18 -ORCA :Alte subiecte mai aveti?
Ce se aude cu coruptia din PSD? Ce mai face Dragnea? Ce alifii mai foloseste?
11.07.2019, 21:47 -silvia_h :Ce-a făcut Iohannis ca sa vrea un al doilea mandat? Omul ăsta n-are
... pic de rușine sau ne crede proști pe noi? Nu-i ajunge cat a lenevit la Cotroceni, cat s-a plimbat pe banii nostri, cat s-a balbait pe la tv-uri. Oameni buni, haideți sa alegem un candidat fara trecut comunist, fara trecut politic. Și ăsta, ca si PSD-istii, a arătat ca-l doare fix in cotul drumului și de țară și de romani.
12.07.2019, 08:22 -miticaionica :silvica
joiannis nu va crede de pro sti el stie ca asa sunteti ....oricum romania are de ales intre un presedinte rau si unul foarte rau ....asa ca va castiga joiannis
11.07.2019, 23:36 -Psycho :Evident ca-l doare-n cot de ce crede alegatorul.
Dar e dreptul lui sa candideze.
De Mugur Isarescu, ce zici?
Politicianul n-are jena, are numai ambitii si astea nu depind nici de ce-a facut pt tara, nici de IQ.
11.07.2019, 20:31 -RASPUTEA :De ce nu se inghesuie contracandidatii pentru Cotroceni ???
pai cei ce sa nghesuit au ajuns studeti la rahova ! chiar si fotomodelu de cariceanu risca sa-si completeze studiile daca mai insista ! joianis nu accepta contracatindat decat pe aia desemnati de partid,pardon de serviciu !
12.07.2019, 08:19 -miticaionica :@silvica
cum ce merite are joiannis ? e invatator de fizica ( pana la clasa 8a) fost primar la sibiu ...calator prin lume ..mai mult decat ultimi 3 presedinti la un loc ...joaca golf ..sportul saracilor ...merge la biserica catolica ....si e inalt de 2 metri
12.07.2019, 01:21 -valll :Wert,
Eu ii urez succes d-lui Barna!
Am citit interviul dat de Dragos Tudorache lui Ioana Ene.
Mi-a placut. Aveti idei frumoase si destepte pt UE. Sper sa fiti consecventi si in tara.
11.07.2019, 21:59 -silvia_h :Ce merite are Iohannis și...
... ce calități?
11.07.2019, 02:24 -radu :Dragnea are tocanita de legume,la prânz
Si Mazare s-a insurat dar metresa lui n-a mai stat pt.cele doua zile nuptiale,a plecat direct in Madagascar.
Savonea,Floarea,SS,Birchall stie?!?
12.07.2019, 07:51 -miticaionica :Vivat Romania si Justitia cinstita
Asta i doresc lui macrou si restul europei ,pe luluta procuror sef si Man adjunct daca mai trebuie un adjunct sa il ia pe portocala sau pe lucica ,si sa i puna membri in Greco si la venetia
11.07.2019, 21:47 -wert :pt. valll
va candida Dan Barna si e foarte posibil sa castige.

analiza cu Ciolos e corecta pana la un punct. Ciolos nu poate castiga pentru ca e prea moale. Dan Barna e cu totul altceva si o sa se vada asta. In turul II scorul final va fi strans....
11.07.2019, 20:42 -Salamcusoia :Este la mintea cocosului.
Fatza de prestigiul, prestantza, elegantza si cultura domnului Iohannis oricc ghiolban va fi pus la co;tz internatzional.
Doar Barna si Ciolos se compara cu el.
Nu are rost sa facA dezbateri TV cu orice ghiolban ca sa isi dea la gioale.
Sa mearga singur la TV.
Versiuni: mobil  /  Web
Contact  |  Ajutor
Platforma pentru solutionarea online a litigiilor